Kształcenie zawodowe w Czernikowie ma szansę na rozwój

Box2 Czernikowo Wiadomości
Umowa na dostawę nowego wyposażenia została podpisana 4 marca. Fot. nadesłane

Uczniowie Technikum i Branżowej Szkoły w Czernikowie już niedługo będą mogli korzystać z nowego sprzętu informatycznego. Na doposażenie placówki przeznaczono prawie 250 tys. zł. Zadanie realizowane jest w ramach projektu zakładającego rozwój kształcenia zawodowego. 

Projekt „Rozwój kształcenia zawodowego w Technikum i Branżowej Szkole w Czernikowie” realizowany jest przez gminę Czernikowo w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to ponad 1 mln zł, z czego 90 proc. dofinansowuje Unia Europejska. Wsparcie środkami zewnętrznymi w tym wypadku wynosi niemal 880 tys. zł. Projekt zakłada rozwój kształcenia w czernikowskiej placówce. W ramach zaplanowanych działań do końca czerwca 2021 r. będą organizowane dodatkowe zajęcia pozalekcyjne dla uczniów. Obejmą one zajęcia z matematyki technicznej i języka angielskiego technicznego, ale także uzupełniające lekcje przedmaturalne oraz przygotowujące do egzaminów zawodowych. Takie zajęcia rozpoczęły się już w listopadzie zeszłego roku. Dodatkowo odbywać będą się kursy kwalifikacyjne. Weźmie w nich udział 60 uczniów, którzy zyskają dzięki temu dodatkowe uprawnienia. 

REKLAMA

Będzie to chociażby kurs na obsługę kas fiskalnych z fakturowaniem, kurs dla operatorów wózków widłowych z możliwością uzyskania certyfikatu, kurs prawa jazdy kategorii B czy kurs barmański dla osób kształcących się na kucharzy – mówi Monika Ziemkiewicz z Urzędu Gminy Czernikowo.

Wsparcie w ramach projektu otrzymają także nauczyciele kształcenia zawodowego, kierowani na studia podyplomowe. Mają oni możliwość poszerzyć swoją wiedzę w zakresie m.in. doradztwa zawodowego, logistyki biznesowej czy administrowania stronami internetowymi. W przyszłym roku 32 uczniów zostanie ponadto skierowanych na staże. Już teraz mogą oni z kolei korzystać z doradztwa zawodowego. 

Uruchomiliśmy Punkt Informacji i Kariery. Uczniowie mogą w nim uzyskać informacje i materiały na temat przyszłościowych kierunków i zorientować się, co chcą robić w życiu zawodowym – tłumaczy Monika Ziemkiewicz.

W lutym cała szkoła została także wyposażona w nowoczesną sieć LAN. Montaż takiej instalacji informatycznej pochłonął ponad 50 tys. zł. 4 marca w Urzędzie Gminy Czernikowo została podpisana umowa na dostawę wyposażenia do dwóch pracowni informatycznych oraz do pracowni logistycznej. Za ok. 246,5 tys. zł sale zostaną doposażone takim sprzętem jak komputery stacjonarne, zestawy naprawcze, routery, switche, laptopy, projektory, telewizory, drukarki, skanery, urządzenia wielofunkcyjne, aparaty cyfrowe, plotery czy tablice interaktywne. Wykonawca zobowiązał się w umowie dostarczyć także specjalistyczne oprogramowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *