Krzysztof Dobies WOŚP: Serduchem zarazimy świat

Box2 Kultura
Fot. Łukasz Widziszowski

W niedzielę 13 stycznia zagramy wspólnie po raz 27. W tym roku zebrane środki przekazane zostaną na zakup sprzętu specjalistycznego dla szpitali dziecięcych. O idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tegorocznym temacie i zebranych w ubiegłych latach środkach rozmawiamy z Krzysztofem Dobiesem, rzecznikiem prasowym WOŚP

„Pomaganie jest dziecinnie proste” i „Gramy dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych” to hasła przyświecające 27. Finałowi WOŚP. Jak są one wybierane?

REKLAMA

Wybór tematu to najtrudniejsza decyzja, którą musimy w trakcie roku podjąć. Przez cały ten okres otrzymujemy bardzo dużo informacji o najróżniejszych potrzebach placówek polskiej służby zdrowia. Orkiestra traktowana jest często jako ostatnia deska ratunku. Wybór, komu chcemy w danym roku pomagać, jest bardzo trudny, poprzedzony konsultacjami i spotkaniami w miejscach, w których pomoc jest potrzebna. Jeśli chodzi o tegoroczny cel – w Polsce działa 50 dużych, specjalistycznych szpitali dziecięcych, leczących najciężej chorych pacjentów. Do tej pory obieraliśmy za cel Finału określoną dziedzinę medycyny, której pomagaliśmy. Specjalistyczne szpitale prosiły jednak często o wsparcie wykraczające poza wytyczone przez nas cele. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się na zbiórkę właśnie dla nich. Mamy nadzieję, że za zebrane środki uda się kupić rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, rentgeny czy zaawansowane ultrasonografy – sprzęt bardzo drogi, aczkolwiek niezwykle placówkom tym potrzebny.

Ile w tym roku chcielibyście zebrać?

Nigdy nad tym się nie zastanawiamy, nie planujemy tego. Rok temu zdobyliśmy przepotężną kwotę – 126 mln zł, to było dla nas wielkie zaskoczenie. Jeżeli taki wynik osiągniemy w niedzielę, z pewnością dla każdego szpitala trafi konkretne wsparcie. Oczywiście, nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Sprzęt w szpitalach cały czas się zużywa i potrzeba pieniędzy na wymianę. To, czy pobijemy rekord, nie jest tak ważne jak to, w jaki sposób i ilu małym pacjentom możemy pomóc. Chcemy zagrać tak dobrze, jak tylko się da.

Ile do tej pory WOŚP wydało na sprzęt medyczny?

Przez 27 lat – niemalże miliard złotych! Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Polsce pracuje prawie 60 tys. urządzeń medycznych – w każdym szpitalu i na każdym oddziale leczącym dzieci. Jesteśmy stale w procesie ich leczenia obecni. Nie oszacujemy liczby dzieci, którym pomogliśmy, jednak możliwość pomocy każdemu jednemu pacjentowi jest dla nas bezcenna. Dzięki WOŚP udało się odmienić polską medycynę. W 1993 r., kiedy zaczynaliśmy grać, w szpitalach brakowało podstawowych sprzętów. Celem zbiórki pierwszego Finału było kupienie urządzenia umożliwiającego przeprowadzanie operacji kardiochirurgicznej dla jednego warszawskiego szpitala – Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka. Wynik zbiórki pozwolił wesprzeć wszystkie istniejące wówczas w Polsce dziecięce oddziały kardiochirurgiczne. A dziś, po 27 latach, na przykład przekazaliśmy oddziałom neonatologicznym łącznie blisko 1,5 tys. inkubatorów.

Jak wyglądać będzie 27. Finał WOŚP?

W niedzielę działać będzie 1,7 tys. sztabów, w tym 86 poza granicami Polski. Będzie to nieprawdopodobnie ogromne imperium wielkiego serca! Zaczniemy grać w Australii i Nowej Zelandii, by przez Azję i Europę dotrzeć do USA. Przez 24 godziny będzie nam towarzyszyło słońce. Serduchem zarazimy cały świat!

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *