Kraska: nadal za mało osób jest zaszczepionych przeciwko COVID-19

Wiadomości

Osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 w Polsce jest nadal zdecydowanie za mało – ocenił w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przestrzegł, że epidemiolodzy przewidują możliwą czwartą falę zachorowań na jesieni, bo to czas sprzyjający infekcjom.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska przypomniał w TVP Info, że Polska jest po szczycie trzeciej fali koronawirusa.

REKLAMA

Zawsze po takich szczytach dochodzi do tzw. dołka epidemiologicznego, czyli tych nowych zakażeń jest zdecydowanie mniej, niż w szczytach. (…) Zawsze ten dołek troszkę nas uspokaja – powiedział.

Podkreślił, że obecnie sytuacja jest inna niż po wcześniejszych falach zachorowań, bo teraz dostępne są również szczepienia – i coraz więcej osób jest już zaszczepionych, a część osób przechorowało COVID-19. Kraska dopytywany, czy zaszczepionych nie jest mało, przyznał, że tak – “jest ich zdecydowanie za mało”.

Epidemiolodzy wieszczą w tej chwili kolejną falę na początku jesieni, bo to jest okres infekcyjny. (…) Czy do tego dojdzie? Nikt na tą chwilę nie może powiedzieć w 100 proc. To będzie zależało od wakacji, czyli od naszego zaszczepienia się” – mówił. Wiceszef MZ dodał, że Polska nie osiągnęła jeszcze poziomu odporności populacyjnej, który – jak mówił – według ekspertów jest wtedy, gdy populacja zaszczepiona jest w 70-90 proc.

Kraska pytany był też o ewentualny wymóg szczepień przez pracodawcę.

Ja ostatnio rozmawiałem z pracodawcami na wideokonferencji. Oni mówią, że mają pewne możliwości nacisku na pracownika, oczywiście w formie takiego proszenia o to, aby jednak w interesie firmy (…) było to, że załoga się zaszczepi, bo wtedy jest i praca, i jest zarobek, i firma prosperuje – mówił.

Podkreślił, że szczepienie kadry jest nie tylko w interesie pracodawcy, ale też pracownika. Przypomniał, że duże firmy wcześniej chętnie testowały pracowników, żeby uchronić się przed ewentualnym przestojem.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *