Koszt utrzymania zapory we Włocławku? Życie tysięcy ryb [WIDEO]

Box2 Województwo
fot. YouTube

“Ryby giną, nikt nic nie wie” – wideo pod tym tytułem pojawiło się na YouTube. Pokazuje, jaki jest “koszt” utrzymania zapory we Włocławku. Z każdym spadkiem poziomu wody tysiące ryb ginie uwięzionych na płyciznach.

Od połowy listopada trwają prace remontowe Stopnia Wodnego Włocławek. Mają zabezpieczyć próg przed sezonem zimowym. Remont jest koniecznością, ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

REKLAMA

Stopień we Włocławku budowano w przeświadczeniu, że z czasem powstanie kolejny, poniżej Włocławka. Niestety, nigdy jednak nie powstał. To powoduje, że włocławski stopień jest eksploatowany w sposób przekraczający jego możliwości. Dlatego wymaga znacznie częstszych prac konserwatorskich.

Kontrola Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Bydgoszczy nie wykazała żadnych nieprawidłowości przy obecnych pracach: monitoring ichtiologiczny jest jak najbardziej prawidłowy. Prace na progu przebiegają poza głównymi ciągami migracyjnymi ryb.

Krótko mówiąc: nie dzieje się nic szczególnego. O ile jednak zmysły nas nie łudzą, to widzimy coś dokładnie przeciwnego. Z każdym spadkiem poziomu wody tysiące ryb ginie uwięzionych na płyciznach. I tak będzie do końca prac. Do połowy grudnia.

Zobaczcie zresztą sami:

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *