Kościoły do remontu. 100 tys. zł dotacji na ochronę zabytków

Box2 Powiat chełmiński Wiadomości
W kościele w Kijewie Królewskim prace konserwatorskie obejmą zabytkowy strop. Fot. nadesłane

Powiat chełmiński od lat wspiera parafie znajdujące się na jego terenie i przeznacza środki finansowe na konserwację zabytkowych obiektów sakralnych. Należą do nich m.in. kościoły w Kijewie Królewskim, Starogrodzie, Lisewie i Wielkim Czystem. Tym razem na rzecz parafii przekazano łącznie 100 tys. zł.

Rada Powiatu Chełmińskiego na sesji w dniu 28 kwietnia przyjęła uchwałę o przyznaniu dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Środki finansowe w łącznej wysokości 100 tys. zł trafią do czterech parafii, znajdujących się na terenie powiatu. Największa suma, bo aż 50 tys. zł, zostanie przeznaczona na prace konserwatorskie w Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Wawrzyńca w Kijewie Królewskim. Dotacja pozwoli na konserwację stropu w zabytkowym, XVII-wiecznym kościele parafialnym. Podjęcie działań konserwatorskich jest niezbędne ze względu na zły stan zachowania obiektu. Prace naprawcze pozwolą nie tylko zachować zabytkowy strop, ale także odpowiednio go zabezpieczyć. Dzięki temu możliwa będzie również poprawa wyglądu samego kościoła.

REKLAMA

Kolejne środki w wysokości 20 tys. zł zostaną przekazane na rzecz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Barbary w Starogrodzie. Dotacja pozwoli w tym przypadku na przeprowadzenie kolejnego etapu prac konserwatorskich i restauratorskich XVII-wiecznych ołtarzy bocznych w nawie głównej. Konserwatorzy będą pracować m.in. przy srebrzonych i złoconych elementach prawego (pw. Matki Boskiej Starogrodzkiej) i lewego ołtarza (pw. św. Jana Nepomucena). Wsparcie w kwocie 20 tys. zł trafi także do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie. W tym wypadku prace będą się toczyć na południowej elewacji kościoła z XIII-XV w. Zakres prac obejmie m.in. dezynfekcję, naprawy, zabiegi techniczne, rekonstrukcje i ujednolicenie kolorystyczne. Starostwo Powiatowe w Chełmnie wsparło także Parafię Rzymskokatolicką pw. św. Katarzyny w Wielkim Czystem, przyznając jej 10 tys. zł dotacji. Środki zostaną przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane na elewacji kościoła. Prace będą polegać przede wszystkim na wymianie spoinowania ścian ceglanych i kamiennych.

Celem wszystkich podejmowanych prac konserwatorskich jest zachowanie i utrwalenie zabytkowych substancji kościołów. Wszystkie dotacje zostaną udzielone i rozliczone na podstawie odrębnie zawieranych pomiędzy zainteresowanymi stronami umów.

Tagged

1 thought on “Kościoły do remontu. 100 tys. zł dotacji na ochronę zabytków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *