Koronawirus w regionie. W piątek liczba objętych kwarantanną wzrosła dwukrotnie

112 Box2 Wiadomości Województwo

W piątkowy wieczór rzecznik wojewody przysłał raport dobowy dotyczący wirusa w województwie. Zmiany zachodzą bardzo dynamicznie. Jeszcze w piątek rano mówiło się o 70 osobach objętych kwarantanną. Wieczorem było ich dwukrotnie więcejDynamika jest niepokojąca, aczkolwiek nadal nie mamy w regionie potwierdzonego przypadku choroby.

Stan na dzień 13.03.2020 r.:

REKLAMA

1. W województwie kujawsko-pomorskim 16 osób hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2,

2. Osoby poddane kwarantannie – 150,

3. Czynnym nadzorem epidemiologicznym objętych jest obecnie 644 osób z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Jeszcze rano prezydent Torunia Michał Zaleski mówił o 70 osobach objętych kwarantanną. W czwartek wieczór było ich 69. W piątek 13-go marca w sieci pojawił się filmik pacjenta oczekującego na pomoc na tymczasowej izbie przyjęć w Bydgoszczy. Filmik zniknął tak szybko, jak się pojawił. Reakcja służb była natychmiastowa. Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy będzie wkrótce przekształcony w jednostkę dedykowaną całkowicie pacjentom z SARS-CoV-2.

Stan na dzień 12.03.2020 r wynosił:

1. W województwie kujawsko-pomorskim 15 osób hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2,

2.  Osoby poddane kwarantannie – 69,

3. Czynnym nadzorem epidemiologicznym objętych 451 osób z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

Przypomnijmy, że w niedzielę wieczorem 8 marca było to odpowiednio 6, 75 i 180 osób w województwie. Przypomnijmy, że kwarantanna trwa 14 dni od „ostatniej styczności” z osobą zarażoną i polega na całkowitej izolacji domowej, często bez rodziny. Kara za jej złamanie to 5 tys. zł. Jak informuje portal pacjent.gov.pl. nadzór epidemiologiczny wprowadza się, gdy ktoś np. pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, był w tej samej przestrzeni. Trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia oraz dwukrotnie w ciągu doby mierzyć temperaturę.

Anna Zglińska
Historyczka, technik informatyk, okazjonalnie archiwistka. Zaczynała od pisania po ławkach w szkole, prowadzenia bloga, potem w "Nowościach", dziś w "Poza Toruń" i "Tylko Toruń". Ukradkiem zbiera materiały do książki... kucharskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *