Koronawirus to nie wszystko. Jak chronić się przed innymi chorobami?

Box1 Wiadomości
Mammografia u kobiet powyżej 40. roku życia powinna być wykonywana raz na dwa lata. Fot. Pixabay

W dzisiejszych czasach kilka razy dziennie słyszymy o koronawirusie, nowych zakażeniach, liczbie osób zmarłych w wyniku epidemii. Może to sprawiać wrażenie, że to jedyna obecnie występująca w naszym otoczeniu choroba. Nie można jednak zapominać o innych schorzeniach, by chronić siebie i swoich bliskich i regularnie się badać.

Rak płuc to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy u mężczyzn, a u kobiet jest drugi pod względem zachorowalności. Jest to nowotwór, który niestety często jest wykrywany w późnym stadium, co w wielu przypadkach ogranicza szanse pacjenta na pokonanie go. Osoby dorosłe powinny profilaktycznie raz na dwa lata wykonywać RTG klatki piersiowej. Natomiast osoby, które palą papierosy lub są narażone na działanie szkodliwych substancji, powinny to robić raz do roku. Badania mające na celu wykrycie raka płuc są prowadzone w Centrum Onkologii w Bydgoszczy i w Centrum Diagnostyczno-Leczniczym we Włocławku. W ramach programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka płuc zostanie w nich przebadanych 4 tys. osób z województwa kujawsko-pomorskiego.
Co roku diagnozuje się w Polsce około 20 tys. zachorowań na nowotwór złośliwy jelita, dlatego zapominać nie wolno także o kolonoskopii, którą powinno się wykonywać o wiele rzadziej, bo raz na 10 lat.

REKLAMA

Nie mniej poważną chorobą jest zapalenie płuc, na które co roku umiera 130 tys. osób w Unii Europejskiej, a 13 tys. osób w Polsce. Najbardziej zagrożone tą chorobą są dzieci, dlatego też od stycznia 2017 r. obowiązkowe są ich szczepienia przeciwko pneumokokom. Te szczepienia wskazane są także dla osób powyżej 65. roku życia. W 2020 r. z programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim skorzystało 1705 osób. Szczepienia przeprowadzane były m.in. w dwóch miejscach w Toruniu: przy ul. Filtrowej 29b i ul. Skłodowskiej-Curie 73 oraz w sześciu ośrodkach w Bydgoszczy

Bardzo groźną chorobą jest także rak piersi. Jest on co roku rozpoznawany u około 18 tys. osób (w 99 proc. kobiet). Ważne jest więc regularne wykonywanie badań, które mają na celu zapobieganie i ewentualne wczesne wykrycie tej choroby. Mammografia u kobiet powyżej 40. roku życia powinna być wykonywana raz na dwa lata. U kobiet, które skończyły 50 lat natomiast co roku. Badanie to można wykonać w większości dużych szpitali w całym kraju, ale także w tzw. mammobusach, które przyjeżdżają też do mniejszych miejscowości. W samym październiku mammobus był w pięciu miejscowościach powiatu toruńskiego.

Od 4 do 8 proc. mężczyzn powyżej 65. roku życia w Polsce co roku choruje na tętniaka aorty brzusznej. U kobiet ta choroba występuje kilka razy rzadziej. Kujawsko-pomorski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej obejmuje zamieszkałych na terenie naszego województwa mężczyzn pomiędzy 65. a 74. rokiem życia, którzy palą papierosy. Badania wykonywane są w Żninie, w Chełmży i we Włocławku. Istotny jest fakt, iż nie występuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dowolną placówkę.

Tagged

1 thought on “Koronawirus to nie wszystko. Jak chronić się przed innymi chorobami?

  1. Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://milepanie.pl/monia89

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *