Koronawirus. Czym różni się izolacja od kwarantanny?

Box2 Wiadomości
Nie każdy chory musi przebywać w szpitalu. Fot. Łukasz Piecyk

Nie wszystkie osoby, zakażone koronawirusem, muszą przebywać w szpitalu zakaźnym. W sytuacji, gdy czują się dobrze, mogą zostać poddane izolacji domowej. Tak jest w przypadku mieszkańca gminy Łysomice, u którego potwierdzono chorobę COVID-19.

Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono trzy przypadki zakażenia. Jedna osoba to mieszkaniec grodu Kopernika, który przebywa obecnie na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. To młody mężczyzna, który czuje się dobrze. Druga osoba przebywa na terenie Torunia. To prawdopodobnie kobieta w sile wieku, która nie jest mieszkanką powiatu i od 15 marca przebywała w kwarantannie. Natomiast trzeci przypadek dotyczy zakażenia 56-letniego mężczyzny, będącego mieszkańcem gminy Łysomice. Mężczyzna przebywał na urlopie we Włoszech, a po powrocie stosował wszelkie niezbędne procedury, których powinny przestrzegać osoby z podejrzeniem koronawirusa.

REKLAMA

Osoba miała kontakt z innym zakażonym. Chory zachowuje się bardzo odpowiedzialnie, wie co robić. Na dzień dzisiejszy jest w dobrym stanie – mówi Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice.

Mężczyzna przebywa obecnie w izolacji domowej. Lekarz może ją zalecić pacjentowi z pozytywnym wynikiem, jeżeli ten czuje się dobrze i nie ma objawów kwalifikujących do leczenia szpitalnego. Nie jest to jednak kwarantanna, której podlegają jedynie osoby zdrowe. Czym wobec tego różni się izolacja od kwarantanny? Izolacja domowa oznacza konieczność przebywania w osobnym pomieszczeniu z odpowiednim poziomem wentylacji. Osoba chora powinna być całkowicie odseparowana od innych domowników. W sytuacji, gdy chory znajdzie się w jednym pomieszczeniu z osobą zdrową, powinien założyć maseczkę. Ważne jest także, aby dokładnie wyczyścić toaletę po każdym jej użyciu, jeżeli dzielona jest z innymi domownikami. Chory powinien używać osobnych ręczników, naczyń, sztućców, pościeli. Zakażony nie może opuszczać domu ani przyjmować gości. Przed i po każdym kontakcie zarówno osoba zdrowa, jak i chora powinny dokładnie umyć ręce. Należy pamiętać także o tym, że jakiekolwiek pogorszenie stanu zdrowia musi być natychmiast zgłaszane personelowi medycznemu. Nie ma konieczności, aby lekarz regularnie odwiedzał osobę, przebywającą w izolacji.

Chory ma przepisane leki. Cały tok leczenia opiera się na kuracji farmakologicznej – tłumaczy Piotr Kowal.

Kwarantanna domowa natomiast polega na odseparowaniu i ograniczeniu możliwości przemieszczania się osób, które potencjalne były narażone na kontakt z koronawirusem, ale nie mają żadnych objawów. 

Cała rodzina chorego poddała się kwarantannie domowej i przestrzega jej. Wszystko jest pod kontrolą, a członkowie rodziny zdają sobie sprawę, jak ważne jest przestrzeganie zasad. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na walkę z wirusem jest kwarantanna, unikanie zgromadzeń i przestrzeganie zasad higieny – informuje Piotr Kowal.

Okres kwarantanny trwa 14 dni, a jej złamanie grozi poważnymi karami finansowymi, dochodzącymi nawet do 30 tys. zł. Osoba poddana kwarantannie nie może chodzić do pracy, szkoły ani przebywać w miejscach publicznych. Służby mundurowe codziennie sprawdzają, czy przebywa ona w swoim domu. Pomoc w codziennych sprawach, takich jak zrobienie zakupów czy wykupienie leków, oferują osobom na kwarantannie samorząd wraz z pracownikami socjalnymi. Gmina Łysomice także zaproponowała tego rodzaju wsparcie rodzinie zakażonego mężczyzny.

Pozostajemy z rodziną w stałym kontakcie. Na chwilę obecną nie potrzebują pomocy w dostarczaniu żywności, ponieważ zajęli się tym ich bliscy – wyjaśnia Piotr Kowal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *