Kończy się cykl szkoleń komputerowych w gminie Czernikowo

Box2 Czernikowo Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Bezpieczne korzystanie z internetu przez dzieci, składanie on-line wniosków 500+, zakładanie własnej strony internetowej, rezerwowanie podróży w sieci czy korzystanie z aplikacji dla rolników. To tylko niektóre z tematów poruszanych na bezpłatnych szkoleniach komputerowych w ramach projektu „Gmina na czasie”.

Projekt pn: „Czas na rozwój kompetencji cyfrowych w gminie Czernikowo” rozpoczął się w listopadzie 2019 r. w ramach przedsięwzięcia „Gmina na czasie”. Polega na organizowaniu weekendowych szkoleń, których celem było podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców gminy, ale nie tylko. Zajęcia dedykowane były wszystkim chętnym z województwa kujawsko-pomorskiego. Warunkiem było ukończenie 25. roku życia.

REKLAMA

Łącznie w szkoleniach wzięło do tej pory udział ok. 160 osób. Początkowo nie było łatwo znaleźć dostatecznie wielu chętnych, ale wystarczyły pierwsze zajęcia, żeby zainteresowanie projektem wzrosło – informuje Beata Gogolińska, koordynator projektu. – Szkolenia organizowane były w Urzędzie Gminy Czernikowo w kilku obszarach tematycznych.

Chętni mogli rejestrować się do jednego z siedmiu modułów. Pierwszym z nich był „Rodzic w Internecie”, na którym poruszana była tematyka m.in. bezpieczeństwa w sieci czy składania on-line wniosków 500+ i Karty Dużej Rodziny. Kolejny moduł „Mój biznes w sieci” traktował o marketingu internetowym, aplikacjach przydatnych dla przedsiębiorców czy komunikacji elektronicznej. Szkolenie „Moje finanse i transakcje w sieci” poruszało kwestie zakupów on-line, rezerwacji podróży w sieci, internetowego wypełniania deklaracji podatkowych czy bezpiecznego zarządzania prywatnymi płatnościami. Moduł „Działam w sieciach społecznościowych” przedstawiał przede wszystkim zasady działania popularnych serwisów Facebook, YouTube, Twitter i Instagram, a także tworzenia i prowadzenia blogów. W podobnej tematyce do wyboru było także szkolenie „Tworzę własną stronę internetową, blog”. Wśród modułów nie zabrakło propozycji dla rolników. Na szkoleniu „Rolnik w sieci” mogli oni dowiedzieć się, jak pozyskiwać licencje związane z uprawą roślin czy korzystać z aplikacji mobilnych dla rolników. Ostatni dostępny moduł „Kultura w sieci” opierał się na przedstawieniu internetowych mediów, upowszechniających kulturę.

Szkolenie z każdego modułu trwa dwa dni po 6 godzin. Przeprowadzane jest w grupach maks. 12-osobowych. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymuje certyfikat ukończonego szkolenia, materiały szkoleniowe i gadżety promocyjne – tłumaczy Beata Gogolińska. – Zdecydowanie największą popularnością cieszyły się moduły „Rolnik w sieci” i „Moje finanse i transakcje w sieci”.

Na szkoleniu każdy uczestnik ma do dyspozycji oddzielne stanowisko komputerowe. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę. Zapewniony jest także serwis cateringowy.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni. Mieszkańcy sygnalizowali nam, że tego typu szkolenia są bardzo przydatne zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemiologicznej, kiedy bezpieczniej jest załatwiać swoje sprawy w internecie – podsumowuje Beata Gogolińska.

Do przeprowadzenia pozostało ostatnie z 14 szkoleń. Projekt realizowany jest w ramach uzyskanego dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Wsparcie finansowe wyniosło 100 proc. kosztów kwalifikowanych, co oznacza, że samorząd nie musiał dysponować wkładem własnym.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *