Kończą się popularne nabory wniosków do ARiMR. Czas tylko do końca maja

ARiMR Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że 29 maja to ostatni dzień na złożenie wniosków o pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw i modernizację gospodarstw rolnych. Otrzymać można odpowiednio 60 tys. zł i 500 tys. zł.

Dokumenty należy dostarczyć do biur regionalnych ARiMR, korzystając z wrzutni ustawionych przed budynkiem lub wykorzystując drogę elektroniczną (elektroniczna skrzynka podawcza, platforma ePUAP) albo tradycyjną drogę pocztową.

REKLAMA

Na rozwój małego gospodarstwa można uzyskać 60 tys. zł bezzwrotnej premii. Po spełnieniu warunków z decyzji o przyznaniu pomocy zostanie wypłacone 80 proc., a pozostałe 20 proc. po prawidłowo zrealizowanym biznesplanie. O wsparcie może ubiegać się rolnik, posiadający gospodarstwo wielkości min. 1 ha użytków rolnych lub nieruchomość, służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.  Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa nie może przekroczyć 13 tys. euro.

Dotację  można przeznaczyć wyłącznie na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie – informuje Monika Galińska, spec. ds Informacji i Promocji w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Regionalnym ARiMR. – Co najmniej 80 proc. otrzymanej  premii  należy wydać na inwestycje w środki trwałe.

O taką pomoc mogą ubiegać się także rolnicy, pracujący na etacie pod warunkiem, że dochód lub przychód z działalności rolniczej stanowi 25 proc. całego dochodu lub przychodu.

Rolnicy, którzy chcą zmodernizować swoje gospodarstwo, mogą uzyskać na ten cel nawet 500 tys. zł. Środki mogą zostać przeznaczone m.in. na zakup nowych maszyn i urządzeń rolniczych, a także na budowę lub modernizację budynków gospodarskich. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być większa niż 13 tys. euro, ale nie może przekroczyć 200 tys. euro. Wniosek może złożyć wspólnie kilku rolników. W przypadku tego rodzaju pomocy ważne jest, że wsparcie udzielane jest w formie refundacji poniesionych kosztów na realizację inwestycji.

Poziom dofinansowania wynosi standardowo 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie 60 proc. jest możliwe, gdy o pomoc ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek składny jest przez osoby wspólnie wnioskujące – podkreśla Monika Galińska.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *