Kompletujemy wyprawkę szkolną. Co warto kupić?

Box2 Materiały partnera
Fot. Pixabay

Najbliższe dni, pełne emocji, czekają na rodziców i uczniów, którzy niebawem przekroczą próg szkoły. Wszyscy wiedzą, jak ważna jest wyprawka szkolna i jak wysokie koszty za sobą niesie. Jak prawidłowo wybrać wyprawkę szkolną, żeby pomóc najmłodszym przetrwać pierwsze dni szkoły?

Wrzesień to trudny czas dla dzieci z powodu powrotu po błogim lenistwie do szkolnych ławek i obowiązków, ale też ciężki okres dla rodziców, którzy duże pieniądze muszą przeznaczyć w celu skompletowania szkolnej wyprawki. Zakup przyborów i akcesoriów szkolnych nie należy do tanich wydatków. Tego typu zakupy mogą mieć duży wpływ na rodzinny budżet. 

REKLAMA

Podczas szału szkolnych zakupów warto jest przygotować listę najpotrzebniejszych rzeczy (a tych jest dość sporo), aby nie kupić zbędnych lub podwójnych produktów. Największy problem, co warto zakupić do szkoły, stoi przed rodzicami pierwszoklasistów, którzy pierwsze dni szkoły mają przed sobą. 

Co zatem jest niezbędne dla młodego żaka oprócz podręczników?

Przede wszystkim warto zainwestować w dobry tornister lub plecak. Powinien on mieć dobrze wyprofilowane plecy, posiadać elementy odblaskowe i być stosunkowo lekki. Tornister należy przymierzyć na plecy dziecka w sklepie i odpowiednio go dopasować. Dobrze dobrany posłuży maluchowi na kilka lat. 

Kolejnym wydatkiem nienależącym do tanich są przybory szkolne. Warto poszukać piórnik, który jest z wyposażeniem, znaleźć możemy tam niezbędne akcesoria, takie jak: kredki, mazaki, ołówki, długopisy, temperówka, gumka do zmazywania. 

Na zajęcia plastyczne przydadzą się farbki, pędzle, paleta do mieszania farb, fartuszek, wycinanki, blok z kolorowymi kartkami, blok a4 z białymi kartkami, a także duży blok a3.

Jeżeli chodzi o zeszyty w klasach 1-3 w szkołach podstawowych, najbardziej przydadzą się 16- kartkowe w trzy linie. Przydatną rzeczą będzie również szkolny kalendarz, w którym dziecko będzie mogło zapisywać daty egzaminów lub innych wydarzeń. 

Podczas kompletowania wyprawki pamiętajmy o zakupie plastikowego pudełka typu lunch box. Będzie można go nie tylko wykorzystać na kanapki, ale również dzięki niemu przygotowane wcześniej sałatki i warzywa przez cały dzień zachowają świeżość. Do tego zestawu warto dołączyć szczelny bidon na wodę, a w okresie zimowym kubek termiczny. Świetnie sprawdzi się do gorących napojów, zwłaszcza herbaty.

Kolejną rzeczą, która powinna znaleźć się na liście zakupów, jest strój galowy. Musi być schludny, ale jednocześnie wygodny. Przydadzą się buty na zmianę, sportowe obuwie i dres na zajęcia wychowania fizycznego. Na liście zakupów warto, aby znalazły się wygodne ubrania typu bluza, getry, spodnie dresowe, w których dziecko będzie się swobodnie czuło.

Rodzice mogą skorzystać z corocznej pomocy socjalnej 300 plus na wyprawkę szkolną. Świadczenie należy się na każde uczące się dziecko od 7. roku życia do 20 lat lub do 24 lat w przypadku ucznia niepełnosprawnego. Wnioski można składać online przez stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także drogą tradycyjną. Wnioski należy składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek w czasie wakacji, wypłatę dostaną do końca września. 

Świadczenie związane z wyprawką szkolną dla dzieci przysługuje rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, osobom uczącym się.

Świadczenia nie przysługują, kiedy dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub podobnej związanej z utrzymaniem ucznia, a także dzieciom w zerówce i przedszkolakom. Przy składanym wniosku nie są brane pod uwagę dochody rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.