Koło Gospodyń Wiejskich w Łubiance świętowało 90-lecie istnienia

Box2 Łubianka
Fot. nadesłane

Gotują, pieką, szyją, a także biorą udział w licznych integracyjnych wyjazdach. Od lat również upowszechniają tradycję i kulturę regionu. W sobotę 7 września członkinie KGW Łubianka świętowały jubileusz 90-lecia powstania koła. Nie zabrakło kwiatów i gratulacji, a także okolicznościowych laudacji.

W uroczystości udział wziął m.in. starosta toruński Marek Olszewski. Włodarz regionu wręczył przedstawicielkom koła „Medal Honorowy za Zasługi dla Powiatu Toruńskiego”.

REKLAMA

– Wszystkim członkom i osobom zaangażowanym w prace Koła Gospodyń Wiejskich w Łubiance życzę szczerej satysfakcji z przynależności i realizowanych zadań, dalszych sukcesów, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym – mówił starosta toruński.

KGW Łubianka powstało w 1929 r. z inicjatywy ks. Zygfryda Ziętarskiego, ówczesnego proboszcza parafii w Bierzgłowie. Obecnie stowarzyszenie liczy ponad 100 członkiń, w tym ponad 40 emerytowanych. Nad wszystkimi czuwa przewodnicząca – Katarzyna Ziółkowska-Bytyń.

– Jubileusz zostawił w naszej pamięci bardzo miłe wspomnienia – mówi reprezentantka KGW. – Udało się nam spotkać prawie z wszystkimi paniami. W tym ważnym dniu towarzyszyli nam mężowie oraz dostojni goście, z marszałkiem województwa i starostą powiatu na czele.

Podczas sobotniego spotkania nie brakowało wspomnień sprzed wielu lat i podsumowania działań w ostatnim pięcioleciu. Aktywności tych było sporo. 

– W ciągu roku organizujemy minimum 14 imprez stałych – dodaje Katarzyna Ziółkowska-Bytyń. – Kolejne 5-6 to wydarzenia spontaniczne, które rodzą się z potrzeby chwili. Choć jest nas dużo, każda znajdzie tu coś dla siebie. Gotujemy, szydełkujemy, a także spełniamy się artystycznie.

Panie są bowiem doskonałymi aktorkami. Na swoim koncie mają wiele występów, zarówno przed niewielką widownią, jak i pełną salą. W minionych 5 latach mieszkanki gminy wystawiły m.in. spektakle „Kopciuszek”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, a także kabarety i przedstawienia słowno-muzyczne.

Raz w roku w Łubiance zapraszają do integracji najstarszych mieszkańców regionu, organizując Dzień Seniora. Poza częścią oficjalną i biesiadną tam także prezentują swoje zdolności sceniczne.

Do tradycji należą już także kilkudniowe wycieczki, najczęściej w ukochany rejon mieszkanek gminy – w Tatry.

– Organizujemy również jednodniowe wycieczki na spływy kajakowe, grzybobranie lub nad morze oraz autokarowe pielgrzymki do Częstochowy – wymieniają członkinie KGW Łubianka. – W długie jesienne i zimowe wieczory przeprowadzamy zaś warsztaty, podczas których starsze pokolenie KGW przekazuje nam swoją wiedzę na temat wykonywania ozdób świątecznych, rękodzieła czy szydełkowania. 

W tym roku swoją pełnoletniość osiągnął zespół muzyczny Alebabki, który funkcjonuje przy kole. Dbając o swój rozwój, panie współpracują chętnie z lokalnymi ośrodkami promującymi kulturę i strażakami.

– Na co dzień działamy jednak w pełni kobiecym zespole – zaznacza przewodnicząca. – Dlaczego nie ma panów? To wyszło naturalnie – my zapisałyśmy się do KGW, nasi mężowie do OSP. Stale jednak wzajemnie się wspieramy. Do wstąpienia w nasze szeregi zapraszamy także kolejne mieszkanki gminy. Jesteśmy otwarte na świeżość i nowe pomysły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *