Koło Emerytów i Rencistów w Unisławiu wznowiło działalność

Box2 Wiadomości
Przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów Wiesława Wiśniewska. Fot. Łukasz Piecyk

Unisławskie Koło Emerytów i Rencistów od wielu lat prężnie działa na terenie gminy, organizując wolny czas starszym mieszkańcom. Spotkania integracyjne, jednodniowe wycieczki czy turnusy rehabilitacyjne to tylko niektóre z ich aktywności. W chwili obecnej koło liczy już niemal 100 członków, a nowi chętni cały czas się pojawiają. 

Unisławskie Koło Emerytów i Rencistów należy do struktur Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Podlega pod regionalny oddział w Toruniu. Siedziba koła w Unisławiu mieści się w Gminnym Ośrodku Kultury. Od 2008 r. stanowisko przewodniczącej koła pełni Wiesława Wiśniewska. Najważniejszym zadaniem koła związkowego jest organizowanie czasu wolnego dla swoich członków. Na chwilę obecną jest ich już prawie 100. 

REKLAMA

Tak duża liczba członków najlepiej świadczy o tym, że naszym członkom podoba się to, co robimy – mówi Wiesława Wiśniewska, przewodnicząca Koła Emerytów i Rencistów w Unisławiu.

Członkowie koła mają okazję rozwijać swoje życie towarzyskie, integrować się i pogłębiać więzi społeczne. To szczególnie istotne wśród osób, które przechodzą na emeryturę i z dnia na dzień tracą zajęcie, któremu poświęciły większość swojego dorosłego życia. Spotkania ze znajomymi z koła to także odskocznia od codzienności, która z jednej strony pozwala poznać nowych przyjaciół, a z drugiej rozwijać pasje i spełniać marzenia. 

Nasi członkowie mogą rozwijać się we wszystkich dziedzinach, kulturalnej, artystycznej, a nawet fizycznej i zdrowotnej – wyjaśnia Wiesława Wiśniewska.

Koło w Unisławiu bardzo prężnie działa. Organizuje wiele imprez okolicznościowych i bierze udział niemal we wszystkich wydarzeniach gminnych.

Organizujemy też wczasy dla seniorów, turnusy rehabilitacyjne, jednodniowe wycieczki krajoznawcze – wymienia Wiesława Wiśniewska. – Raz w tygodniu, oczywiście zanim wybuchła epidemia, jeździliśmy też na basen do Wielkiej Nieszawki.

Seniorzy z gminy Unisław w ramach koła biorą także udział w spotkaniach integracyjnych i imprezach tanecznych. Każdego roku pamiętają o uczczeniu takich świąt jak Dzień Matki, Dzień Kobiet czy Dzień Seniora. Nie może zabraknąć także spotkań opłatkowych. Członkowie koła bardzo aktywnie pomagają też przy organizacji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nas potrzebują – dodaje Wiesława Wiśniewska.

Najubożsi członkowie mogą poza tym liczyć na pomoc koła. Raz w miesiącu otrzymują wsparcie z toruńskiego Banku Żywności, które osobiście rozwozi przewodnicząca. Przy kole aktywnie działa także zespół wokalno-instrumentalny Unisławianki, którego opiekunem muzycznym jest Grzegorz Jabłoński. Cała działalność koła finansowana jest ze składek członkowskich, a także przy wsparciu środków zewnętrznych. Zarząd stara się pozyskiwać środki m.in. z funduszu sołeckiego. 

Wójt Jakub Danielewicz i gmina Unisław służą nam bardzo dużą pomocą, zwłaszcza jeśli chodzi o użyczanie środków transportu – podkreśla Wiesława Wiśniewska.

Na czas epidemii wszystkie działania organizacji musiały zostać wstrzymane, ale w związku z luzowaniem obostrzeń Koło Emerytów i Rencistów w Unisławiu wznawia swoją działalność. Biuro ponownie rusza 3 lipca i będzie przyjmować interesantów w każdy piątek od 10.30 do 13.30. W dalszym ciągu konieczne jest przestrzeganie wytycznych sanitarnych, dlatego obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr. tel.: 661 962 531.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *