Kolejny Konwent Marszałków Województw za nami

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. UMWL

W ubiegły piątek w Lubniewicach w województwie lubuskim odbyło się posiedzenie Konwentu Marszałków Województw. Udział w nim wzięli m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, a także przedstawiciele rządu i Komisji Europejskiej.

Marszałkowie rozmawiali o unijnym budżecie i polityce spójności na lata 2021-2027. Poruszyli również kwestie związane ze zdrowiem publicznym w kontekście trwającej epidemii. W tych tematach wypowiadali się także dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej Christopher Todd i dyrektor przedstawicielstwa KE w Polsce Marek Prawda. Oprócz tego, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak opowiedziała o przygotowywanym przez rząd Krajowym Planie Odbudowy. Marszałkowie przyjęli w związku z nim stanowisko, apelując do premiera o zapisanie w nim ściśle określonej kwoty, przeznaczonej na system ochrony zdrowia, którego niedofinansowanie miała pokazać epidemia.

REKLAMA

O finansowaniu ochrony zdrowia i sytuacji epidemicznej wypowiadali się również przedstawiciele resortu zdrowia i NFZ. Epidemia nie pozwoliła na bezpośredni udział w spotkaniu wszystkim uczestnikom – obecni na miejscu byli jedynie marszałkowie, zaś pozostali brali udział na zasadach wideokonferencji.

Konwent Marszałków pełni funkcję opiniodawczo-doradczą dla Związku Województw RP. Analizuje i opiniuje propozycje zmian w przepisach, a także porusza aktualne problemy, jakie dotykają wojewódzkie samorządy. Posiedzenia kończą się przyjęciem kierowanych do rządu i innych instytucji stanowisk. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *