Kolejne znalezisko grupy Weles. Tym razem fibula z epoki żelaza

Box2 Wiadomości
Fot. Grupa Historyczno-Eksploracyjna Weles

Grupa historyczno-eksploracyjna Weles nie ustaje w poszukiwaniach śladów historii. O pasjonatach “wykopek” zrobiło się głośno po sensacyjnym odkryciu Skarbu z Cierpic. To jednak nie jedyne skarby, odkrywane przez członków grupy z Małej Nieszawki.

Najnowsze odkrycie – fibula oczkowana, prawdopodobnie z I wieku n.e. – stało się udziałem członków grupy Weles w połowie grudnia. Zapuścili się oni w miejsce, które wielu spisało już na straty. Początkowo studiowali stare mapy i nakładali na nie satelitarne odpowiedniki.

REKLAMA

Dzięki temu mogliśmy starannie przeanalizować dokładne obrazy terenu z uwzględnieniem dawnych szlaków, traktów i wybraliśmy konkretne, zawężone miejsca – informują członkowie grupy w mediach społecznościowych.

Wystarczyło kilka godzin i ich trud został nagrodzony. Znaleziskiem okazała się fibula oczkowana z epoki żelaza, należąca do grupy zapinek haczykowatych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że została wykonana przez przodków z kultury przeworskiej. Znalezisko zostało przekazane do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *