Kolejne problemy komunikacyjne w powiecie

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Na początku miesiąca Arriva poinformowała, że od soboty 5 grudnia zawiesza kursy na trasie przez Małą Nieszawkę, Wielką Nieszawkę, Cierpice, Cierpiszewo i Kąkol. Powód? Tamtejsza Rada Gminy chciała zacząć współpracę z toruńskim MZK. Ostatecznie jednak władze porozumiały się z Arrivą i kursy zostały przywrócone. Teraz mieszkańcy naszego regionu muszą się zmagać z kolejnymi problemami komunikacyjnymi. W poniedziałek 14 grudnia nie wyjechały pociągi kursujące na trasie Chełmża – Bydgoszcz. 

Zamiast pociągów jeżdżących na linii nr 209 miała kursować komunikacja zastępcza, która mimo zapowiedzi także nie została uruchomiona. Jedynym obecnie sposobem dla pasażerów na dotarcie za pomocą kolei z Chełmży do Bydgoszczy jest przesiadka w Toruniu. Kurs taki jest jednak około pół godziny dłuższy i droższy.

Początkowo pojawiały się informacje, że połączenia na trasie Chełmża – Bydgoszcz zostaną zlikwidowane na początku stycznia 2021 r. Jednak w opublikowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe nowym, obowiązującym od niedzieli 13 grudnia, rozkładzie jazdy tego połączenia nie ma.
Pociągi mają wrócić na tę trasę 18 stycznia, a więc wtedy, kiedy młodzież ma wrócić do szkół. Można przypuszczać, że jeżeli obostrzenia związane z zamknięciem szkół zostaną przedłużone, to podróżujących czeka także dłuższa przerwa od korzystania z pociągów na tej trasie.

Marszałek województwa Piotr Całbecki rezygnację z niektórych połączeń, a także ograniczenie ich częstotliwości tłumaczy ograniczonymi możliwościami finansowymi.

REKLAMA

– Do ostatniej chwili liczyliśmy, że marszałek województwa zwiększy budżet i będziemy go dalej przekonywać, aby odmroził środki w ciągu kilku miesięcy. Jesteśmy gotowi, aby z powrotem uruchomić połączenia, które w ostatnich miesiącach pozwalały na dojazd do pracy, placówki służby zdrowia, w ciągu kilku miesięcy powinny również służyć do dojazdów na uczelnię, szkołę czy do rodziny – powiedział Artur Martyniuk, prezes zarządu Polregio cytowany w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej.

Do tej pory Urząd Marszałkowski dokładał obsługującej te połączenia Arrivie 13 zł do jednego kilometra. Teraz ta stawka mocno wzrosła i wynosi ponad 23 zł.

– Nasi partnerzy w tych negocjacjach, działający od wielu lat w naszym regionie przewoźnicy Polregio i Arriva, zaproponowali w tych negocjacjach znacznie wyższe stawki niż te objęte poprzednimi kontraktami wieloletnimi. Najwyższe, należy powiedzieć: drastyczne podwyżki zaproponowało Polregio – przedstawiciele tej spółki usiedli do stołu z żądaniem stawek dwukrotnie wyższych. Wszystko w sytuacji zmniejszonych, w związku z kryzysem ekonomicznym wywołanym pandemią, wpływów do wojewódzkiego budżetu. Zostaliśmy postawieni w sytuacji, w której nie stać nas na opłacenie siatki połączeń w takim kształcie, w jakim funkcjonowała ona w ubiegłym roku – informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Urząd Marszałkowski w Toruniu podpisał w sobotę 12 grudnia z Polregio roczną umowę o wartości 52,2 mln zł. Umowa dotyczy pokonania w ciągu roku przez pociągi Polregio 2,2 mln km. Ta liczba kilometrów jest o 1,3 mln km mniejsza od tej, która pokonywana była w poprzednich latach.

Mniejsza liczba kilometrów, jakie pokonywać będą przez ten rok pociągi w województwie kujawsko-pomorskim, spowodowana jest radykalnym ograniczeniem liczby połączeń. Polregio w swoim komunikacie poinformowało, że nasze województwo jest jedynym, które zdecydowało się na aż tak duże ograniczenie liczby połączeń. Całkowicie zrezygnowano z ruchu m.in. na linii Włocławek-Kutno.

– Wynegocjowane roczne umowy – 53,7 mln zł dla Polregio i 37,2 mln zł dla Arrivy za przejechanie przez należące do nich pociągi odpowiednio 2,2 mln i 1,5 mln km – nie są dla nas satysfakcjonujące. W grudniu na tory w Kujawsko-Pomorskiem wyjadą codziennie 254 pociągi, w dwóch pierwszych tygodniach stycznia 182 pociągi, a po 18 stycznia, kiedy planujemy odwieszenie linii do Czerska i do Chełmży, 198. Należy niestety przyjąć, że w obecnej sytuacji niektóre szczególnie rzadko uczęszczane przez pasażerów połączenia muszą zostać, przynajmniej na jakiś czas, zawieszone.
Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *