Kolejne kilometry asfaltu i nowa ścieżka rowerowa. Tak rozwija się gmina Unisław

Box2 Powiat chełmiński
Fot. nadesłane

W ciągu miesiąca przebudowana zostanie droga w Głażewie – poinformował wójt gminy Unisław Jakub Danielewicz. Umowę na realizację zadania podpisano w piątek 13 września. Koszt prac to ponad 0,5 mln zł. To jednak niejedyna inwestycja, która realizowana jest w gminie. Do końca roku do użytku oddane zostaną kolejne kilometry dróg – także rowerowych.

Drogowcy zakończyli już modernizację drogi dojazdowej do Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Łowieckiej w Raciniewie. Ponad 260-metrowy odcinek został utwardzony kostką betonową. Na zmiany czekają kolejne ulice: Dębowa, Modrzewiowa i Jesionowa. 

REKLAMA

Przebudowa tych ulic dofinansowana zostanie w wysokości 65 proc. ze środków Funduszu Dróg Samorządowych – czytamy na stronie gminy. – Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg wyłaniający wykonawcę prac. Szacunkowy koszt inwestycji to 1,9 mln zł. Wsparcie opiewa na kwotę 1,2 mln zł. 

Zmiany obejmą również drogę w Głażewie. Środki na jej modernizację gmina pozyskała z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Firma, która wygrała przetarg, wyceniła swoje prace na sumę blisko 526 tys. zł.

Wkrótce większy komfort podróży odczują także kierowcy jadący przez Unisław. Obecnie trwa modernizacja ul. Ogrodowej. Zadanie, którego koszt realizacji wynosi 596 tys. zł, wykonuje bydgoska firma Brukop. Zgodnie z umową inwestycja oddana ma zostać do końca września. Zakres robót obejmuje utwardzenie istniejącej drogi gruntowej kostką betonową, wykonanie zjazdów, chodnika oraz odwodnienia drogi. Modernizowany odcinek ma długość prawie 0,5 km. Na to zadanie samorząd gminy Unisław pozyskał wsparcie unijne.

W ciągu kilku najbliższych miesięcy poprawi się także bezpieczeństwo na skrzyżowaniu przy byłej cukrowni. Gmina Unisław, wspólnie z powiatem chełmińskim, przystąpiła do jego przeprojektowania. 

Zgodnie z nowym rozwiązaniem na skrzyżowaniu nie będzie już wysepki – informuje samorząd gminy, podkreślając, że ostateczny wygląd tego miejsca poznamy po ukończeniu prac projektowych.

Bezpieczniej poczują się również rowerzyści i piesi, którzy skorzystają z budowanej od ul. Rynkowej do Dworcowej ścieżki pieszo-rowerowej. Prace pochłoną z gminnej kasy blisko 256 tys. zł. Co się zmieni?

Po przebudowie trakt ten będzie ścieżką rowerową, która w przyszłości połączy się z planowaną ścieżką z Unisławia do Brzozowa. Wykonanie tej ostatniej inwestycji przesunięto na przyszły rok, gdyż po dwóch przetargach okazało się, że oferty cenowe znacznie przewyższały zabezpieczone na ten cel fundusze. Trzeci przetarg ogłoszony zostanie jeszcze w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *