Kolejne inwestycje w gminie Wielka Nieszawka. Co w planach?

Box2 Wielka Nieszawka
fot. nadesłane

Gmina Wielka Nieszawka planuje w tym roku kolejne inwestycje, które powinny ucieszyć mieszkańców. Szczególnie ważny będzie tu aspekt ekologiczny. Na projekty udało się pozyskać środki zewnętrzne. Przyjrzeliśmy się części planów inwestycyjnych gminy na nadchodzące miesiące. Co zostanie zrobione?

O zaletach odnawialnych źródeł energii nie trzeba nikogo przekonywać. Po udanych zabiegach władz gminy o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego realizacji doczeka się drugi etap projektu dotyczącego montażu instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych. W jego ramach powstanie łącznie 106 takich instalacji, co pozwoli zmniejszyć roczną emisję dwutlenku węgla o 325,01 Mg. Łączna wartość projektu to ponad 2 mln zł, z czego blisko 950 tys. zł pokryje kwota dofinansowania. Uczestnicy projektu kontaktu ze strony gminy mogą oczekiwać już w kwietniu, jak tylko podpisana zostanie umowa z samorządem województwa. Projekt planowo ma zostać zakończony do końca października. 

REKLAMA

Do końca września ma się z kolei zakończyć projekt związany z przebudową budynku przy ul. Leśnej 1 w Małej Nieszawce, z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. W budynku, gdzie mieści się Gminne Centrum Kultury, przebudowane zostaną ściany działowe, pojawi się także nowe wyposażenie i meble. Wszystko to, by stworzyć tam dodatkowe sale zajęciowe, na potrzeby realizacji projektów społecznych. Toalety dostosowane zostaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, remontu doczeka się także sala widowiskowa. Dzięki zakupowi sprzętu komputerowego możliwe będzie zorganizowanie zajęć dla seniorów, a budowa dwóch węzłów gastronomicznych pozwoli na przeprowadzenie zajęć kulinarnych. Remont obejmie również elewację budynku oraz podjazd dla niepełnosprawnych. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku zamontowany zostanie monitoring. Wokół budynku pojawi się nowe oświetlenie. Koszt całości sięgnie 1,3 mln zł, w tym blisko 1,2 mln zł to wartość dofinansowania. 

Inwestycje nie ominą także Cierpic. Tutejsza Szkoła Podstawowa przejdzie kompleksową termomodernizację. Wniosek o dofinansowanie gmina złożyła we wrześniu 2020 r. W placówce zmodernizowane zostanie centralne ogrzewanie, pompa ciepła, zamontowana będzie wentylacja mechaniczna. Dach i ściany sali gimnastycznej, a także ściany całego budynku przy gruncie z zewnątrz zostaną docieplone, a stolarka drzwiowa wymieniona na energooszczędną. Na dachu budynku zostanie zamontowanych 140 monokrystalicznych paneli o łącznej mocy 49,7 kW. Roczne zapotrzebowanie na energię w budynku zmniejszy się dzięki temu o 63,4 proc. Wartość projektu to ponad 3,3 mln zł. Gmina ubiega się o dofinansowanie w kwocie ponad 2,3 mln zł ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Jeśli uda się je otrzymać, termomodernizacja szkoły zakończy się jeszcze w tym roku.

Miesiąc temu gmina wybrała również wykonawcę prac nad przebudową placu zabaw w Cierpicach na kwotę blisko 200 tys. zł. Stare sprzęty zostaną wymienione na nowe, tak samo jak nawierzchnia, która ma być bardziej bezpieczna. Również ogrodzenie zostanie wymienione, a trawnik wokół odnowiony. Przebudowa niedawno ruszyła, a wykonawca na jej ukończenie ma 50 dni od daty podpisania umowy.

Tagged

1 thought on “Kolejne inwestycje w gminie Wielka Nieszawka. Co w planach?

  1. Mam instalację fotowoltaiczną już od 2lat, i powiem wam ze jestem zadowolony! jak dalej tak pójdzie, za ok 4-5l zwróci się budowa. Wszystko działa cacy:) i rachunki mniejsze!! Myślę że energia ze źródeł odnawialnych to przyszłość naszej planety! Myślę też nad założeniem pompy ciepła, ma ktoś takie rozwiązanie? jak się sprawuje? u mnie fv zakładała firma Columbus Energy, polecam bo chłopaki się postarali! i jeszcze pomogli w pozyskaniu dofinansowania. Columbus energy ma chyba też pompy ciepła? potwierdzi ktoś?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *