Kolejne 50 tys. zł dla szpitala w Chełmży, badania pracowników DPS-ów i pomoc dla przedsiębiorców. Sytuacja epidemiczna w powiecie

Box1 Powiat toruński Wiadomości
Dom Pomocy Społecznej w Browinie. Fot. Łukasz Piecyk

Zgodnie z aktualnymi statystykami epidemiologicznymi, na terenie powiatu toruńskiego jest w chwili obecnej 18 osób chorych na COVID-19. Kwarantanną domową objętych zostało 265 osób, a dwie osoby przebywają w kwarantannie zbiorowej. “To sytuacja, która wskazuje, że nie pogarsza się stan epidemiologiczny w sposób wyraźny”, mówi starosta toruński, Marek Olszewski.

To od nas zależy, jak długo epidemia będzie trwała. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa dla naszego wspólnego dobra – apeluje Marek Olszewski.

REKLAMA

Starosta na dzisiejszej konferencji prasowej zapewnił, że administracja powiatowa pracuje normalnie, a jej funkcjonowanie nie zostało zakłócone. Wydawane są decyzje administracyjne czy pozwolenia na budowę. Załatwiane są zarówno sprawy wnoszone do biura podawczego, jak i przekazywane telefoniczne, mailowo i listownie. Kontynuowane są także prace budowlane na terenie powiatu. Budowane są ścieżki rowerowe, trwa także modernizacja dróg powiatowych. Rozpoczęła się budowa oddziału poradni psychologiczno-pedagogicznej w Dobrzejewicach. Starosta zapewnił, że budżet powiatu realizowany jest zgodnie z planem, “choć oszczędnie”.

Przeznaczyliśmy kolejnych 50 tys. zł dla Szpitala Powiatowego w Chełmży na zakup środków ochrony osobistej dla personelu. W ciągu ostatnich tygodni przeznaczyliśmy na ten cel łącznie 100 tys. zł – informuje Marek Olszewski.

Starostwo powiatowe przekazało także sprzęt komputerowy dla uczniów, zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Domy Pomocy Społecznej także mogą liczyć na pomoc samorządu powiatowego. W czterech placówkach przebywa aktualnie prawie 360 podopiecznych. Rozpoczęły się badania na obecność koronawirusa u pracowników powiatowych DPS-ów, zaczynając od Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce. To właśnie tam pracownicy zdecydowali się na zapobiegawczą, 14-dniową kwarantannę wraz z podopiecznymi.

To istotnie zwiększa bezpieczeństwo podopiecznych i pracowników, choć wymaga trudnych decyzji – wyjaśnia Marek Olszewski. – We wszystkich pozostałych Domach Pomocy Społecznej stosujemy daleko idące środki zapobiegawcze.

Starosta Olszewski przypomniał także, że Powiatowy Urząd Pracy udziela świadczeń w ramach Tarczy Antykryzysowej ze środków Funduszu Pracy. Chodzi tutaj m.in. o pożyczki niskooprocentowane dla mikroprzedsiębiorców, dofinansowanie dla przedsiębiorców na pokrycie części kosztów wynagrodzeń dla pracowników i składek od tych wynagrodzeń czy pomoc finansową dla organizacji pozarządowych i instytucji pożytku publicznego.

Powiatowy Urząd Pracy, jako jeden z pierwszych w województwie, już od 2 kwietnia rozpoczął nabór wniosków na mikropożyczki. Do tej pory wypłaciliśmy już 187 pożyczek na łączną kwotę blisko 1 mln zł – podsumowuje starosta Marek Olszewski. – Wystąpiliśmy też z wnioskiem o zwiększenie środków o 2 mln zł na pomoc dla przedsiębiorców i niebawem te środki z budżetu państwa otrzymamy.

Do Powiatowego Urzędu Pracy wpłynęło też już 25 wniosków o dofinansowanie do kosztów wynagrodzeń dla pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *