Kolejna wieś z kompleksem sportowo-rekreacyjnym

Box2 Łysomice
Fot. Nadesłane

Na początku listopada została zakończona realizacja zadania pn. „Budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Lipniczkach”. Tamtejsi mieszkańcy zyskali ciekawe miejsce do wypoczynku z całą rodziną.

W 2017 r. mieszkańcy sołectwa Gostkowo otrzymali nowoczesny plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców. Jednak jeśli chodzi o miejsce wypoczynku rozwijającego kondycję fizyczną, gmina Łysomice nie poprzestała na tej inwestycji. Raptem 10 dni temu została zakończona realizacja zadania pn. „Budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Lipniczkach”. Inwestycja była dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) w ramach „Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności (OSA) edycja 2019”.

REKLAMA

OSA to powstały w tym roku program, którego celem jest budowa ogólnodostępnych bezpłatnych stref sportowo-rekreacyjnych. Strefy z założenia mają szansę stawać się miejscem pierwszej aktywności fizycznej dla dzieci, dorosłych oraz osób starszych. W dodatku kompleksy sportowo-rekreacyjne w znaczący sposób podnoszą estetykę przestrzeni publicznej i poprawią jakość życia mieszkańców danego obszaru.

Otwarte Strefy Aktywności co do zasady mają wielofunkcyjny charakter. W ramach programu wnioskodawcy mogą zaplanować również inne funkcje sportowo-rekreacyjne stref lub zlokalizować je obok już istniejącej infrastruktury sportowej (jak w przypadku Lipniczek i budowy kompleksu obok placu zabaw), tworząc dzięki temu zintegrowane obiekty przeznaczone do aktywnego wypoczynku, dające możliwość podejmowania różnorodnych form aktywności. W ramach OSA wnioskodawcy mogą zaplanować m.in.: trampoliny, dodatkowe place zabaw, miniboiska, boiska plażowe, boiska do sportów ulicznych, rozbudowane strefy relaksu, ścianki wspinaczkowe itp. Obecnie trwa przygotowanie dokumentacji i rozliczenie łysomickiego projektu. Całkowita wartość inwestycji wyniesie 29,5 tys. zł, w tym dofinansowanie z zewnątrz to 14,7 tys. zł brutto.

W ramach projektu zaproponowanego przez gminę Łysomice przy istniejącym już placu zabaw zostały pobudowane 3 siłownie podwójne, 2 stoły do gry w szachy i chińczyka oraz 4 ławki o konstrukcji metalowo-drewnianej z oparciem. Posadzono również 6 drzew.

Siłownie plenerowe znaleźć można obecnie praktycznie w każdej gminie. Włodarze dostrzegają zapotrzebowanie na otwarte strefy aktywności i inwestują w sprzęt do ćwiczeń na świeżym powietrzu, dostrzegając, że to inwestycja w zdrowie mieszkańców danego rejonu. Niewątpliwą i najważniejszą zaletą siłowni „pod chmurką” jest ich ogólnodostępność – każdy może z niej korzystać w dowolnej chwili i całkowicie za darmo. Plusem jest także łatwość obsługi tych sprzętów, nie są potrzebne żadne kwalifikacje ani pomoc trenera, by z nich korzystać.
W siłowniach zewnętrznych znaleźć można sprzęt, który umożliwia ćwiczenia wzmacniające różne partie ciała. Zróżnicowane urządzenia do treningów pozwalają na aktywność fizyczną osobom o różnym poziomie sprawności, również seniorom czy osobom z ograniczeniami ruchowymi. Wśród sprzętów w Lipniczkach znalazły się: „wioślarz” – pozwala odwzorowywać ruchy wykonywane podczas wiosłowania, ćwiczenia wzmacniają mięśnie pleców, barków oraz ramion; „orbitrek” – umożliwia odwzorowywanie ruchów wykonywanych podczas marszu z kijami (ang. nordic walking) oraz wyciąg górny – służy wzmocnieniu mięśni ramion, pleców i klatki piersiowej.

Tego typu kompleksy sportowo-rekreacyjne to doskonałe miejsca do rodzinnego spędzania wolnego czasu. Mogą z nich bowiem korzystać przedstawiciele wszystkich grup wiekowych. Najmłodsze dzieci mogą rozwijać umiejętności psychomotoryczne na placu zabaw, a ich starsze rodzeństwo czy rodzice mogą w tym czasie poprawiać kondycję na siłowni lub zagrać w szachy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *