Kolejna wędrówka rodzinna z PTTK. Gdzie tym razem?

Box2 Chełmża Gmina Chełmża Łysomice Wiadomości
fot. Pixabay.com

Nie macie pomysłu na sobotę? Wybierzcie się na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną organizowaną przez toruński PTTK. Tym razem 15-kilometrowa trasa będzie prowadzić z Chrapic do Chełmży.

W sobotę (2 marca) oddział miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu organizuje kolejną wycieczkę krajoznawczo-turystyczną w ramach cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

REKLAMA

Spotkanie uczestników nastąpi o godz. 7.20 na dworcu Toruń Wschodni, z którego o godz. 7.34 wyjadą pociągiem do Wrocławek (kierunek Grudziądz). Trasa wędrówki będzie prowadziła z Chrapic przez Wrocławki, Papowo Biskupie, Kucborek, Bielczyny do Chełmży.

Długość trasy do przejścia wyniesie około 15 km. Podczas wyprawy turyści obejrzą m.in. dwory w Chrapicach, Wrocławkach, Papowie Biskupim oraz w Kucborku oraz kościół gotycki i ruiny zamku krzyżackiego w Papowie Biskupim. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki pieszej Hanna Czech i Feliks Paraszkiewicz.

Kucborek – w 1872 roku majątek obejmował około 175 ha powierzchni i należał do Adolpha Stoboy. W 1903 roku dzierżawca domeny królewskiej (własność skarbu państwa niemieckiego) Hugo Meyer dysponował obszarem 201 ha. Po I wojnie światowej majątek został przejęty przez Królewską Komisję Osiedleńczą w Poznaniu. W okresie międzywojennym był to majątek ziemski o powierzchni 265 ha, z rocznym dochodem 2.094 złotych, należący do Okręgowego Urzędu Ziemskiego (Skarb Państwa Polskiego), dzierżawiony przez M. Andrzejewskiego. W 1924 roku Powiatowy Urząd Ziemski w Toruniu rozparcelował część majątku Kucborek. We wsi zachował się dawny dwór z końca XIX wieku oraz zabudowania gospodarcze.

Chrapice – w 1438 roku wieś administracyjnie podlegała krzyżackiemu prokuratorowi w Papowie. Po 2 pokoju toruńskim w 1466 roku wieś stanowiła własność królewską, którą wydzierżawiano. W 1505 roku król Aleksander Jagiellończyk przekazał zamek w Papowie wraz z tzw. okręgiem papowskim biskupom chełmińskim. Dzierżawcami dóbr kościelnych była szlachta, m.in. Chrapiccy herbu Rola, dla których wieś stała się gniazdem rodowym, a później kanonicy katedralni z Chełmży. W 1772 roku dobra biskupie zostały sekularyzowane i przejęte przez pruską domenę królewską. W 1908 roku właścicielem majątku był Otto Blum, zaś w 1919 roku jego właścicielką była Selma Blum. W 1929 roku majątek w Chrapicach obejmował tylko 79 ha powierzchni i nadal należał do Selmy Blum. W 1932 roku właścicielem majątku był Emil Fietz. We wsi zachował się dawny dwór, zbudowany w końcu XIX wieku.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *