Kolędnicy z Czernikowa zbierają na ratowanie chaty we Włęczu

Box2 Czernikowo Wiadomości
fot. profil facebookowy Dariusza Chrobaka

Kolędują od lat. To już tradycja. Zbierają pieniądze wyłącznie na szczytne cele. Od 2012 r. ratują w ten sposób chatę we Włęczu.

– Nasze kolędowanie zaczęło się w roku 2012, kiedy to zajęliśmy się ratowaniem chaty we Włęczu – mówi Dariusz Chrobak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Czernikowie. – Rozdawaliśmy wówczas kartki świąteczne, cegiełki mające służyć zbiórce na renowację włęckiej chaty. Już przy tej pierwszej próbie publicznej zbiórki zauważyliśmy, że kosztujące 5 zł cegiełki cieszą się niewielkim zainteresowaniem. Powstał więc pomysł, aby rozdawać je chodząc po kolędzie. Taka forma przyniosła od razu znacznie lepsze wyniki – kartki rozchodziły się momentalnie. I tak narodziła się ta tradycja.

REKLAMA

Odtąd robią to co roku. Czasem nawet kilka razy w okresie świątecznym. W tym roku pierwsze kolędowanie odbyło się 27 grudnia. Jego celem były głównie urzędy. W niedzielę (30 stycznia) był ciąg dalszy.

– Tym razem przeszliśmy się po domach prywatnych – dodaje Chrobak. – Naszym celem jest głównie składanie życzeń mieszkańcom oraz wspieranie naszych działań. Każda złotówka przyda się na ratowanie chaty, zwłaszcza że ostatnie doniesienia w jej sprawie są bardzo pozytywne.

Działaniami społeczników zainteresował się nowy wójt Czernikowa – Tomasz Krasicki. – Byliśmy już z nim u konserwatora zabytków, który obiecał nas wspomóc kosztorysem inwestycyjnym – mówi dyrektor szkoły.

Gmina podjęła również kroki w celu przejęcia cmentarza ewangelickiego. Wygląda na to, że w przyszłym roku może nastąpić przełom w sprawie chaty we Włęczu i rzeczywiście uda się ją uratować. W pierwszej kolejności planowane jest jej zadaszenie. Choćby prowizoryczne.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *