Kluby seniora w gminie Lubicz wznowiły działalność

Lubicz Wiadomości
fot. Urząd Gminy Lubicz

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu Górnym realizuje dwa projekty, kierowane do starszych mieszkańców gminy. Pierwszym z nich jest Klub Wsparcia Seniora „Nad Drwęcą”, dofinansowywany z Europejskiego Funduszu Socjalnego. Z kolei drugi to Klub Senior+, współfinansowany przez program ministerialny. 

Projekt Klub Wsparcia Seniora „Nad Drwęcą” skierowany jest do osób starszych i niesamodzielnych z terenu gminy Lubicz. Jego celem jest zwiększenie dostępności do usług społecznych na terenie gminy. Projekt realizowany jest w dwóch formach. Pierwsza z nich to usługi opiekuńcze, świadczone w miejscu zamieszkania. Natomiast druga to Klub Seniora, w ramach którego organizowane są różnorodne zajęcia. Seniorzy mogą brać udział m.in. w warsztatach zainteresowań, zajęciach ruchowych i edukacyjnych, a także skorzystać ze specjalistycznego doradztwa. Na czas epidemii zajęcia stacjonarne musiały zostać zawieszone. W okresie „zdalnym” uczestnikom dowożono do domu materiały do pracy i obiady. Mogli liczyć także na telefoniczne wsparcie pracownika socjalnego i psychologa. To jednak nie mogło zastąpić bezpośrednio kontaktu z drugim człowiekiem. „Bardzo stęsknieni” – pisali na portalu Facebook członkowie klubu.

REKLAMA

Klub po przerwie znowu ruszył. Na pierwszy ogień poszły zajęcia nordic walking, spacery, wykonywanie ozdób papierowych i… zbieranie polnych kwiatów. Zajęcia zgromadziły wielu uczestników, zmęczonych przymusowym zamknięciem. Pamiętali oni jednak o zasadach bezpieczeństwa epidemicznego, m.in. noszeniu maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Co więcej, uczestnicy zajęć zostali podzieleni na mniejsze grupy, maks. 10 osobowe. Takie możliwości stwarza siedziba klubu przy ul. Bocznej 4 w Lubiczu Górnym.

Drugi projekt to Klub Seniora+, dofinansowywany z programu ministerialnego. Jego realizacja ma na celu zwiększenie uczestnictwa seniorów w życiu lokalnej społeczności. Program realizowany jest m.in. poprzez rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia i rozbudowę klubów seniora. 

Obydwa projekty będą realizowane do końca 2020 r.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *