Klub Seniora „Szarotki” z gminy Łysomice obchodzi 10. rocznicę powstania [ZDJĘCIA]

Box2 Łysomice Wiadomości
Fot. nadesłane

Różnorodne warsztaty manualne, wycieczki krajoznawcze, dyskusje. To tylko niewielka część działań seniorów z Turzna. Chętnie angażują się oni także w wydarzenia gminne i charytatywne, m.in. Dożynki Gminne i WOŚP. Klub „Szarotki” liczy dwudziestu kilku członków i stale się rozwija. Niedługo będzie obchodzić swoje 10-lecie.

Klub Seniora „Szarotki” powstał w Turznie w 2011 r. z inicjatywy Katarzyny Błądek oraz Agnieszki Jankierskiej-Wojdy. Celem inicjatywy było stworzenie miejsca dla osób starszych, które w dalszym ciągu chciały pozostać aktywne i działać na rzecz lokalnej społeczności. 

REKLAMA

– Do tamtej pory nie było w gminie miejsca, które umożliwiałoby kobietom na emeryturze pozostawanie aktywnymi. Początkowo funkcjonowanie klubu wyglądało zupełnie inaczej, nie było wówczas tak świetnie jak teraz wyposażonych świetlic wiejskich czy kuchni, ale mimo to działalność klubu udało się rozwinąć – opowiada Agnieszka Jankierska-Wojda. – Miejsce pozwoliło członkom klubu zagospodarować wolny czas i nawiązać nowe relacje towarzyskie. To dla nich odskocznia, forma wzajemnego wsparcia i sposób na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Członkowie Klubu Seniora „Szarotki” spotykają się na zebraniach w świetlicy wiejskiej w Turznie minimum raz w miesiącu. 

– Rozmawiamy, dzielimy się problemami i radami, organizujemy wolny czas. Często w świetlicy odbywają się wieczorki taneczne. Niedługo wyruszamy na trzydniową wycieczkę nad morze. W organizacji tego wydarzenia pomogła nam gmina Łysomice, organizując autokar – mówi Janina Powiertowska, aktualna przewodnicząca klubu. – Potem planujemy warsztaty z tłoczenia oleju oraz uroczyste uczczenie 10-lecia i zaczynamy przerwę wakacyjną. Mamy nadzieję, że od września będziemy mogły wrócić do normalnej działalności i Covid-19 nie pokrzyżuje nam planów.

Tego typu wydarzeń w dotychczasowej historii klubu było bardzo wiele. „Szarotki” kilkukrotnie zwiedzały Toruń, były także na wycieczce w Warszawie. Chętnie biorą udział w warsztatach, m.in. z robienia korali, wiązanek czy stroików bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Występowały także na Dniu Kobiet w ramach przygotowanego przez siebie przedstawienia. Dodatkowo angażują się w organizację wydarzeń gminnych i charytatywnych, takich jak Gminne Dożynki czy WOŚP. W ramach WOŚP-u panie z „Szarotek” pieką gofry, zbierając w ten sposób pieniądze na szczytny cel.

– Panie z „Szarotek” doskonale sobie radzą, a dynamiczny rozwój klubu seniora zasługuje na słowa uznania – podsumowuje Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *