Klub otwartych drzwi. MOPS w Chełmży realizuje projekt

Box2 Chełmża
W ramach projektu realizowane są m.in. zajęcia sportowe./fot. nadesłane

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży realizuje projekt mający pomóc osobom niesamodzielnym, starszym (65+) i niepełnosprawnym w poprawie ich sytuacji życiowej. W projekcie uczestniczy 12 mieszkańców miasta, którzy biorą udział w różnego rodzaju bezpłatnych zajęciach.

„Klub otwartych drzwi” – taką nazwę nosi realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej projekt, którego grupę docelową stanowią osoby niesamodzielne, wymagające opieki lub wsparcia w życiu codziennym, z uwagi na stan zdrowia, niepełnosprawność lub zaawansowany wiek. Rekrutacja do „Klubu otwartych drzwi” odbyła się we wrześniu ubiegłego roku. W jej efekcie wyłonionych zostało 12 osób, wyrażających chęć do podjęcia aktywności społecznej w różnych obszarach. W ofercie m.in. zajęcia ruchowe, edukacyjne, spotkania i wyjazd integracyjny, grupa wsparcia i poradnictwo psychologiczne.

REKLAMA

W ubiegłym roku realizacja projektu musiała zostać wstrzymana. Powodem była trwająca wciąż pandemia, która uniemożliwiała przeprowadzenie wszystkich zajęć. Zawieszenie trwało od listopada aż do kwietnia, choć całość miała zostać zakończona jeszcze w marcu. Na początku zeszłego miesiąca udało się jednak wznowić projekt. Umożliwił to znaczny spadek zachorowań na Covid-19. Powrót do realizacji musiał jednak odbyć się przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich sanitarnych obostrzeń. Pandemia wciąż trwa, dlatego przy podejmowaniu aktywności trzeba było zadbać o bezpieczeństwo.

Zajęcia ruchowe, jak gimnastyka relaksacyjna i aerobik, czy też komputerowe, w tym komunikacja przez internet – to tylko część zajęć, w których biorą udział uczestnicy projektu. W programie znajdują się także zajęcia z ekologii, na których można dowiedzieć się więcej na temat wytwarzania naturalnych kosmetyków, zajęcia z obszaru edukacji zdrowotnej, w których pomocne będzie spotkanie z dietetykiem oraz zajęcia z zakresu dbania o higienę osobistą i wygląd zewnętrzny, w ramach którego klubowicze mogli liczyć na spotkanie ze stylistką wizerunku zewnętrznego i kosmetyczką. Realizowane są także zajęcia sportowe, dzięki którym można zadbać o swoją kondycję fizyczną.

Budowanie przynależności do grupy to z kolei jeden z celów zajęć otwartych. W ich trakcie zwrócona zostanie również uwaga na potrzebę walki z alienacją osób starszych w społeczeństwie. W planach jest także wyjazd członków „Klubu otwartych drzwi” do teatru, a także spotkanie integracyjne, połączone z potańcówką. 

Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego wartość sięga ponad 50 tys. zł, z czego nieco ponad 2,5 tys. zł to kwota pochodząca ze środków z budżetu miasta. Nad realizacją projektu czuwa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.