KGW Grzegorz na “Pocztówkach z historii”. Nowa książka z serii już wydana

Box2 Gmina Chełmża Kultura Wiadomości
fot. nadesłane

Kolejne Koło Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Chełmża dołączyło do grona bohaterów serii publikacji zatytułowanej „Pocztówki z historii”. Tym razem nowo wydana książka przybliża czytelnikom dzieje pań z Grzegorza. W podróż przez historię gospodyń kolejny raz zabiera dr hab. Piotr Birecki, autor całego cyklu.

„KGW Grzegorz. Pocztówki z historii” – brzmi pełny tytuł najświeższej publikacji z tej unikatowej w skali regionu serii. Wcześniej swoich książek doczekały się już Koła Gospodyń Wiejskich z Kiełbasina i Głuchowa. Za wszystkimi stoi jeden autor, dobrze znany tym, którzy interesują się historią i tradycją gminy Chełmża: dr hab. Piotr Birecki, mający już na swoim koncie wiele związanych z tą okolicą opracowań. Tym razem postanowił kontynuować serię „Pocztówek z historii”, przyglądając się swoim badawczym okiem gospodyniom z Grzegorza. 

REKLAMA

„Na kartach niniejszej książeczki przyjrzymy się wspólnie zwykłemu i jednocześnie niezwykłemu życiu Pań z tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich” – zachęca we wstępie autor.

Wszystkie dotychczas wydane książki z serii, łącznie z tą poświęconą paniom z Grzegorza, mają zbliżoną szatę graficzną okładki, której tło różni się kolorem, w zależności od barw strojów przedstawianego KGW. Wydawcą całej serii jest Urząd Gminy. We wstępie, oprócz kilku słów od autora, znajdziemy więc także krótką notkę od wójta Jacka Czarneckiego. Na kolejnych kartach dowiemy się więcej o historii danej wsi, czym właściwie są i jak działają KGW i wreszcie: znajdziemy tam kompleksową, szczegółowo opisaną historię danego Koła, od powstania aż po obecną działalność. 

Wszystkie „Pocztówki z historii” opracowane zostały na podstawie zebranych wspomnień, materiałów archiwalnych gminy z lat 1975-1980, pochodzących ze Spółdzielni Kółek Rolniczych w Zelgnie, zbiorów fotograficznych, materiałów prasowych czy monografii „Gmina Chełmża. Szkice z dziejów”. Przygotowanie takich książek wymaga więc dużych nakładów pracy. Mimo to niewykluczone, że powstaną kolejne.

– Wcześniejsze wydania poświęcone zostały KGW Kiełbasin i Głuchowo. Wydawca publikacji – Samorząd Gminy Chełmża otwarty jest na kolejne takie wydawnictwa. Wszystko zależy od chęci i zaangażowania kolejnych Kół Gospodyń Wiejskich. Dotychczasowy zbiór liczy trzy publikacje. Każda z nich poświęcona została innemu Kołu Gospodyń Wiejskich – mówi Katarzyna Orłowska, insp. ds. promocji z UG Chełmża.

Ta najnowsza trafiła już w ręce samych bohaterek książki. Dla pań z Grzegorza będzie z pewnością wyjątkową pamiątką. Ponadto swoje egzemplarze otrzymali także lokalni samorządowcy: radni i sołtysi. Mieszkańcy gminy Chełmża znaleźć je mogą w miejscowych bibliotekach. To właśnie tam trafiają „Pocztówki z historii”.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *