Katedra w Chełmży doczeka się kolejnej publikacji

Box2 Chełmża
fot. Marcin Seroczyński

„Ku chwale Trójcy Świętej. Dawna katedra diecezji chełmińskiej w Chełmży” to tytuł najnowszej publikacji poświęconej najsłynniejszemu chełmżyńskiemu zabytkowi. Jej powstanie jest efektem wspólnej pracy prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Piotra Bireckiego oraz lokalnego historyka Marcina Seroczyńskiego. 

Publikacja, która już niedługo wydana zostanie przez Towarzystwo Przyjaciół Chełmży, ma formę albumu. W środku znajdują się również oparte na dotychczasowych badaniach naukowych historyczne teksty poświęcone chełmżyńskiej katedrze. Opisano tam początki jej budowy, wraz z okolicznościami tego wydarzenia. Uzupełnieniem tekstów są fotografie wykonane przez Marcina Seroczyńskiego, od lat działającego w Towarzystwie Przyjaciół Chełmży. Przedstawiają one wnętrze katedry oraz jej zabytki. Zobaczyć będzie też ją można z zewnątrz, w trakcie wszystkich czterech pór roku. 

REKLAMA

W miarę naszego, czyli autorów albumu, dorastania, ceglana budowla budziła w nas coraz większe zainteresowanie. Z czasem ołtarze, epitafia, płyty nagrobne, Krzyżacy, podziemia i tunele stawały się nie tylko przedmiotem podziwu, ale także naukowych dociekań. Zaczęliśmy czytać m.in. książki Mariana Dorawy, gromadzić zdjęcia archiwalne i pocztówki oraz badać stare wizytacje kościelne, przechowywane w archiwach Torunia i Pelplina, opisujące jej bryłę i wnętrze. Przy tym ciągle oglądaliśmy katedrę: zimą, latem, jesienią, w deszczu, we mgle, na tle skłębionych chmur, oświetloną wieczornym, zachodzącym słońcem. Nocą jaśniejącą dzięki podświetleniu, w ulewę smaganą strugami deszczu – piszą autorzy we wstępie.

Decyzja o nadaniu publikacji formy albumu wynikała ze świadomości przywiązania mieszkańców Chełmży do katedry. Dzięki jej fotograficznemu ujęciu w różnorodnym zakresie, można będzie pokazać wiele oblicz budowli, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w mieście. Na wydanie albumu „Ku chwale Trójcy Świętej. Dawna katedra diecezji chełmińskiej w Chełmży” środki pozyskało Towarzystwo Przyjaciół Chełmży. Największą część potrzebnej kwoty przekazał na ten cel burmistrz miasta Jerzy Czerwiński. Teraz pozostaje jedynie czekać, aż publikacja się ukaże.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *