Katedra w Chełmży doczeka się kolejnej publikacji

Box2 Chełmża
fot. Marcin Seroczyński

„Ku chwale Trójcy Świętej. Dawna katedra diecezji chełmińskiej w Chełmży” to tytuł najnowszej publikacji poświęconej najsłynniejszemu chełmżyńskiemu zabytkowi. Jej powstanie jest efektem wspólnej pracy prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Piotra Bireckiego oraz lokalnego historyka Marcina Seroczyńskiego. 

Publikacja, która już niedługo wydana zostanie przez Towarzystwo Przyjaciół Chełmży, ma formę albumu. W środku znajdują się również oparte na dotychczasowych badaniach naukowych historyczne teksty poświęcone chełmżyńskiej katedrze. Opisano tam początki jej budowy, wraz z okolicznościami tego wydarzenia. Uzupełnieniem tekstów są fotografie wykonane przez Marcina Seroczyńskiego, od lat działającego w Towarzystwie Przyjaciół Chełmży. Przedstawiają one wnętrze katedry oraz jej zabytki. Zobaczyć będzie też ją można z zewnątrz, w trakcie wszystkich czterech pór roku. 

REKLAMA

W miarę naszego, czyli autorów albumu, dorastania, ceglana budowla budziła w nas coraz większe zainteresowanie. Z czasem ołtarze, epitafia, płyty nagrobne, Krzyżacy, podziemia i tunele stawały się nie tylko przedmiotem podziwu, ale także naukowych dociekań. Zaczęliśmy czytać m.in. książki Mariana Dorawy, gromadzić zdjęcia archiwalne i pocztówki oraz badać stare wizytacje kościelne, przechowywane w archiwach Torunia i Pelplina, opisujące jej bryłę i wnętrze. Przy tym ciągle oglądaliśmy katedrę: zimą, latem, jesienią, w deszczu, we mgle, na tle skłębionych chmur, oświetloną wieczornym, zachodzącym słońcem. Nocą jaśniejącą dzięki podświetleniu, w ulewę smaganą strugami deszczu – piszą autorzy we wstępie.

Decyzja o nadaniu publikacji formy albumu wynikała ze świadomości przywiązania mieszkańców Chełmży do katedry. Dzięki jej fotograficznemu ujęciu w różnorodnym zakresie, można będzie pokazać wiele oblicz budowli, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w mieście. Na wydanie albumu „Ku chwale Trójcy Świętej. Dawna katedra diecezji chełmińskiej w Chełmży” środki pozyskało Towarzystwo Przyjaciół Chełmży. Największą część potrzebnej kwoty przekazał na ten cel burmistrz miasta Jerzy Czerwiński. Teraz pozostaje jedynie czekać, aż publikacja się ukaże.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *