Katastrofa kolejowa pod Otłoczynem. Dziś 40. rocznica tragedii [WIDEO]

Box2 Wiadomości
fot. materiał wideo

Do czołowego zderzenia pociągu osobowego z pociągiem towarowym doszło 19 sierpnia 1980 r. W wypadku zginęło wówczas 67 osób. Uznawany jest on za największą katastrofę w powojennej historii polskich kolei.

Do tragedii doszło 19 sierpnia 1980 r. o 4:30 nad ranem pod Otłoczynem. Pociąg osobowy jadący z Torunia do Łodzi Kaliskiej zderzył się z pociągiem towarowym, jadącym z Włocławka do Torunia. Pociąg towarowy ruszył ze stacji Otłoczyn bez zezwolenia. Maszynista zignorował sygnał “stój” i wjechał na niewłaściwy tor jazdy, czyli przeciwny do zasadniczego kierunku ruchu. Prędkość pociągu osobowego w momencie zderzenia wynosiła około 85 km/h, a towarowego około 33 km/h. 

REKLAMA

Całkowicie zniszczone zostały obie lokomotywy pociągów, trzy wagony pociągu osobowego i trzy wagony pociągu towarowego. W wypadku śmierć poniosło 67 osób, z których 65 zmarło na miejscu, a dwie w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. Maszynista pociągu towarowego poniósł śmierć na miejscu. Rannych zostało 64 osoby.

Miejsce katastrofy upamiętniono pomnikiem. Niepisaną tradycją wśród maszynistów z Bydgoszczy i Torunia jest zwyczaj podawania sygnału “baczność” w momencie mijania miejsca katastrofy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *