Katalog obrowskich lekcji online, czyli nauka bez wychodzenia z domu

Box2 Obrowo Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Epidemia koronawirusa znacząco wpłynęła na organizację życia całego kraju. Do sytuacji musieli dostosować się również uczniowie, którzy stanęli w obliczu zdalnego nauczania. Ci z obrowskich szkół mają szansę skorzystać z dedykowanego im katalogu zajęć online, przygotowanego przez samych nauczycieli.

KOLO to katalog obrowskich lekcji online, przygotowanych przez nauczycieli ze szkół z gminy. Są to w pełni profesjonalne materiały, które wobec braku możliwości fizycznej obecności w szkołach pozwolą bieżące przyswajanie materiału i nadrobienie ewentualnych zaległości, a rodzice będą mogli sami zapoznać się z metodami nauczania. Internetowy charakter lekcji daje uczniom możliwość nauki, ale też powtórek. Z KOLO skorzystają jednak również nauczyciele – może im posłużyć jako inspiracja do przygotowywania własnych opracowań. Szkoły pozostają zamknięte od 13 marca, a nauczanie zdalne jest obowiązkiem. W gminie Obrowo realizowane jest od 25 marca. 

REKLAMA

– Chcemy podzielić się z Państwem tymi materiałami. Nie ukrywam, że chcemy się również nimi pochwalić. W uzgodnieniu z dyrektorami szkół tworzymy więc „KOLO” katalog obrowskich lekcji online – mówi wójt gminy Andrzej Wieczyński. – Będzie to otwarty zbiór lekcji i zadań przygotowanych przez nauczycieli obrowskich szkół. Mamy nadzieję, że katalog przyda się zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Lekcje i ćwiczenia, które mogą być wykorzystywane w zdalnym nauczaniu, będziemy sukcesywnie zamieszczać w Aktualnościach na naszej stronie internetowej.

– Najważniejsze w obecnej, trudnej sytuacji jest utrzymanie kontaktu między społecznością szkolną – ocenia Hanna Affelt, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łążynie II. – Regularnie więc spotykamy się online. Zdalne nauczanie realizowane jest u nas w sposób bardzo zróżnicowany. Spotykamy się z uczniami na żywo w czasie zajęć online, ale także korzystamy z możliwości nagrywania lekcji. Przygotowujemy i udostępniamy materiały i ćwiczenia interaktywne oraz prezentacje, często wspomagamy się też platformami e-learningowymi. Wszystko po to, by przekazywane treści były ciekawe i zachęcające do samodzielnej pracy.

Uczniowie pozostają w stałym kontakcie z nauczycielami za pośrednictwem dziennika elektronicznego, ale też innych form komunikacji, jak np. maile, czy portale społecznościowe. Dzięki temu mogą na bieżąco prezentować efekty swojej pracy. Efektywność zdalnego nauczania potwierdzają także nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Obrowie.

– Dziecko może odtworzyć filmik w dogodnym dla siebie i rodziny momencie. Uczeń słyszy nasz głos, a widzi stronę z podręcznika, ćwiczeń lub kartkę z zeszytu w zależności od tego co w danym momencie omawiamy. Cieszy nas fakt, że większość rodziców naszych uczniów jest zadowolona z wybranej przez nas metody. Rodzice podkreślają, że proces nauczania nie spadł na nich, a dzieci samodzielnie sobie radzą z materiałem. Nagrywane lekcje są tworzone zgodnie z rozkładem materiału oraz pozwalają nam na realizację podstawy programowej. Sposób prowadzenia zajęć w formie online jest odpowiedzią na potrzeby uczniów i zgodny ze specyfiką danej klasy. Każda grupa jest inna i wymaga dostosowanych dla klasy działań, form i metod. Oczywistym walorem filmów jest także możliwość kilkukrotnego odtwarzania filmu, powracania do niego. Oczywiście dbamy o to aby zachować stosownie do wieku równowagę między pracą dziecka przy komputerze i poza nim – tłumaczą panie z zespołu ds. edukacji wczesnoszkolnej SP w Obrowie.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *