Kampania 1 proc. dla naszego regionu. “Liczy się każda złotówka”

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Zbliża się czas składania rocznych deklaracji podatkowych. Władze województwa zachęcają, by przekazywać swój 1 proc. na organizacje pożytku publicznego działające na terenie kujawsko-pomorskiego. W naszym regionie takich organizacji jest 373.

To już dwunasta edycja kampanii „1 proc. dla naszego regionu”. W 2021 r. mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego z jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz stowarzyszeń non profit przekazali ponad 41,2 mln zł. Jest to o 2,7 mln zł więcej niż w 2020 r.

REKLAMA

– Wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym organizacji, której chcemy przekazać jeden procent podatku, jest za to ważnym wsparciem dla pozarządówek, dla których liczy się każda złotówka. Szczególnie zachęcam do wspierania organizacji działających w naszym regionie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Jak przekazać 1 proc.? W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc oraz kwotę, która nie może przekroczyć 1 procenta podatku. W deklaracji można także wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1% podatku. Może nim być na przykład ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.

Listę organizacji z Torunia można znaleźć tutaj. Z kolei organizacje z terenu powiatu toruńskiego znajdziecie tutaj.

Od 2018 r. nie musimy wypełniać wniosków i deklaracji, aby rozliczyć PIT. Robi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Brane pod uwagę są tu materiały od płatników, a także dane, które podaliśmy w ubiegłorocznym zeznaniu. Do tego dochodzą informacje z własnych rejestrów KAS i innych instytucji. Tak przygotowany PIT dostępny jest na Portalu Podatkowym od 15 lutego. Tam możemy go sami zweryfikować. Możliwe jest wprowadzanie zmian, a nawet odrzucenie go i samodzielne rozliczenie. Na to czas jest do 30 kwietnia. Jeśli przed tym terminem w dokumencie nie pojawią się żadne zmiany, e-PIT zostanie uznany za zaakceptowany. Przekazanie 1 proc. na konkretną organizację w ubiegłorocznym rozliczeniu wiąże się z automatycznym wpisaniem jej do tegorocznego. Warunkiem jest jednak jej dalsza obecność w wykazie uprawnionych do otrzymania takiego wsparcia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.