Jutro rusza głosowanie w budżecie obywatelskim. Frekwencja będzie bardzo istotna

Box2 Powiat toruński Wiadomości
fot. Pixabay (ilustracyjne)

W piątek o godzinie 10:00 rozpocznie się głosowanie nad projektami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego na rok 2022. Potrwa ono do 13 grudnia do 23:59. Bardzo ważne jest to, ile osób weźmie w nim udział, od tego zależy, czy projekty w ogóle ruszą.

W tym roku głosowanie odbywa się tylko w formie elektronicznej poprzez stronę: https://powiat-torunski.budzet-obywatelski.org. Wziąć w nim udział mogą mieszkańcy powiatu toruńskiego ziemskiego. Każdy z nich ma do dyspozycji dwa głosy: jeden z nich może oddać na dowolnie wybrany projekt zgłoszony w puli powiatowej, drugi – na projekt zgłoszony w puli lokalnej gminy, w której mieszka. Zagłosować można tylko jeden raz.

REKLAMA

Aby zrobić to prawidłowo, należy podać mię i nazwisko, numer telefonu, miejscowość oraz nazwę gminy w której mieszka głosujący, a także potwierdzić zawarte oświadczenia. W dalszej części, w celu weryfikacji oddania głosu w formie elektronicznej, na wskazany numer telefonu głosujący otrzyma SMS-em kod weryfikacyjny, który należy wpisać w kolejne pole w panelu do głosowania. Za przesłaną wiadomość nie jest naliczana żadna opłata. Z jednego numeru telefonu zagłosować mogą tylko dwie osoby.

O tym, który projekt wygra, decyduje tylko jedno kryterium – ilość głosów. Te projekty, które w głosowaniu uzyskają największą liczbę głosów – będą zrealizowane po spełnieniu warunku dotyczącego minimalnej liczby oddanych głosów. Jeśli wystarczy pieniędzy – będzie można wcielić w życie także kolejny pomysł z listy rankingowej. Natomiast jeżeli środki na realizację kolejnego projektu będą niewystarczające, to uwzględniony zostanie pierwszy z następnych projektów na liście, ale tylko w sytuacji, gdy jego koszt nie spowoduje przekroczenia dostępnych środków. Środki niewykorzystane z puli lokalnej zasilą pulę powiatową.

Bardzo potrzebne jest zaangażowanie mieszkańców. Minimalna liczba głosów, która będzie kwalifikować dany projekt do realizacji to 3 procent ogólnej liczby mieszkańców danej gminy, lub taki sam odsetek mieszkańców powiatu (to ostatnie obowiązuje w puli powiatowej). W tym roku wygląda to następująco:

miasto Chełmża – 431 głosów.
gmina Chełmża – 294 głosy.
gmina Czernikowo – 271 głosów.
gmina Lubicz – 612 głosów.
gmina Łubianka – 223 głosy.
gmina Łysomice – 309 głosów
gmina Obrowo – 549 głosów.
gmina Wielka Nieszawka – 158 głosów.
gmina Zławieś Wielka – 440 głosów.

W przypadku puli powiatowej próg to 3287 głosów.

Głosowanie zakończy się w poniedziałek 13 grudnia o 23:59. Wyniki mamy poznać najpóźniej w środę 15 grudnia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *