Jutro możesz oddać krew. Przed Urzędem Marszałkowskim stanie ambulans

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Już jutro (17 czerwca) przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (przy pl. Teatralnym) stanie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Będzie to kolejna okazja do honorowego oddania krwi. Do tej pory w tegorocznych akcjach pod Urzędem krew oddało łącznie 125 osób.

W ambulansie krew będzie można oddać w godz. 13:00 – 17:00. Zastosowane zostaną szczególne środki ostrożności, wynikające z pandemii. Dawcy w ambulansie przyjmowani będą pojedynczo. Jednocześnie, osoby, które w ostatnim czasie mogły mieć kontakt z chorymi na Covid-19, nie powinny się zgłaszać.

REKLAMA

Ambulans przed Urzędem Marszałkowskim można znaleźć w każdy trzeci czwartek miesiąca. W tym roku będzie to już szósty postój. Harmonogram pozostałych przyjazdów ambulansu w 2021 roku:

  • 17 czerwca
  • 15 lipca
  • 19 sierpnia
  • 16 września
  • 21 października
  • 18 listopada
  • 16 grudnia.

Aby oddać krew należy być zdrowym i ważyć nie mniej niż 50 kg. Mogą to robić osoby w wieku od 18 do 65 lat. Wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (ze zdjęciem), a także nr PESEL. Przed oddaniem krwi zaleca się picie dużej ilości płynów, spożycie lekkiego posiłku, a także ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu, także dzień wcześniej.

Krew pobierana jest jednorazowym sprzętem. Najpierw trzeba jednak wypełnić kwestionariusz i zarejestrować się. Następnie pobierana jest próbka krwi, odbywa się także badanie lekarskie. Pobór krwi trwa od 5 do 10 minut, po czym następuje 15 minut odpoczynku. Następnie dawca otrzymuje ekwiwalent kaloryczny, w postaci czekolady i soku. Więcej informacji znaleźć można na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców, czyli niecałe 2 proc. mieszkańców regionu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *