Jutro kolejna wędrówka z PTTK

Box2 Wiadomości
fot. Powiat Toruński

W najbliższą sobotę Oddział Miejski PTTK zaprasza do udziału w wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK ”. Tym razem celem jest Gronowo.

Spotkanie uczestników o godz. 7.20 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 7.36 nastąpi wyjazd pociągiem do stacji Kamionki Jezioro. Trasa wyprawy będzie wiodła z Kamionek, wokół jeziora Kamionkowskiego, a dalej do Gronowa. Długość całego przejścia wyniesie około 13 km. W trakcie przejścia zaplanowano kąpiel. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

REKLAMA

Gronowo na kartach historii pojawiło się w 1414 roku, wówczas wieś tak doznała szkód wojennych. W 1472 roku król Kazimierz Jagiellończyk udzielił zgody wojewodzie chełmińskiemu Gabrielowi Bażyńskiemu na przekazanie wsi Janowi Rackendorff. W 1520 roku król Zygmunt I nadał wieś radzie miasta Torunia. W XVII wieku w czasie wojen szwedzkich została poważnie zniszczona. W 1728 roku jej właścicielem był Jan Czapski, a w 1749 roku Łukasz Zalewski. W 1796 roku król pruski Fryderyk Wilhelm przekazał dobra swojemu adiutantowi Krzysztofowi Chlebowskiemu, a ten odsprzedał majątek Ignacemu Piwnickiemu. Od 1798 roku właścicielem dóbr stał się Samuel Wolff. Po I wojnie światowej od Wolffów dobra ziemskie Gronowo wraz Gronówkiem nabył książę Włodzimierz Puzyna. Posiadłość otaczał piękny park. Po wybuchu II wojny światowej książę walczył jako lotnik w bitwie o Anglię. Po zakończeniu wojny osiadł na stałe w Wielkiej Brytanii.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *