Jest komentarz Arrivy ws. odwołanych kursów z Torunia do Wielkiej Nieszawki

Box1 Wiadomości Wielka Nieszawka
fot. Łukasz Piecyk

W środę informowaliśmy o tym, że firma Arriva od soboty 5 grudnia zawiesza kursy na trasie Toruń-Wielka Nieszawka. Dziś uzyskaliśmy komentarz firmy w tej sprawie.

O fakcie, iż od nowego roku do Wielkiej Nieszawki kursować będą autobusy MZK poinformował także na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski:

REKLAMA

– Rada Gminy Wielka Nieszawka podjęła decyzję o tym, że chciałaby korzystać z usług transportu publicznego Gminy Miasta Toruń. (…) To oczywiście poprzedziły już wstępne deklaracje ze strony Torunia: tak, jesteśmy gotowi. Organizacyjnie, technicznie i kadrowo do wprowadzenia linii autobusowych do Gminy Wielka Nieszawka”.

O komentarz w sprawie zawieszenia kursów poprosiliśmy firmę Arriva.

– Epidemia Covid -19 i wdrożone restrykcje spowodowały znaczny spadek liczby pasażerów.  Połączenia były już od miesięcy realizowane ze stratą, a ich utrzymywanie związane było z perspektywą współpracy z Gminą Wielka Nieszawka, między innymi w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. 

Warto dodać, że wniosek taki został przygotowany we współpracy z Arriva i złożony przez gminę do wojewody, odpowiedzialnego za rozpatrywanie wniosków.  Przygotowaliśmy bardzo dobrą ofertę połączeń dla mieszkańców gminy. Wniosek obejmował 21 kursów w dni robocze (zarówno szkolne jak i nieszkolne), 13 kursów w soboty, niedziele i święt.

Arriva poinformowała, że w przyszłym roku ceny biletów zostałyby obniżone do poziomu cen biletów MZK.

– Dopłata na rok 2021 z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (tzw. FRPA, czyli funduszu rządowego co znacząco odciążyłoby  budżet samorządu) zaplanowana została na poziomie 423 738 zł, obowiązkowy ustawowo udział własny gminy w skali całego 2021r wyniósłby.: 56 498,40 zł a  ceny biletów zostałyby obniżone do aktualnego poziomu cen biletów MZK.

Firma przewozowa poinformowała, że Rada Gminy Wielka Nieszawka podjęła decyzję o podjęciu współpracy w zakresie obsługi komunikacyjnej gminy z przewoźnikiem MZK Toruń, nie czekając na rozpatrzenie powyższego wniosku.

– Oznacza to, że gmina Wielka Nieszawka będzie finansowała realizowane przez MZK Toruń przewozy, dopłacając przewoźnikowi do każdego wykonywanego kilometra, jak również pozostawiając przewoźnikowi przychody ze sprzedaży biletów.

Poziom tego dofinansowania wyniesie  co najmniej 720 tys. zł rocznie. Ponadto z powodów ograniczeń prawnych gmina nie będzie mogła skorzystać z dopłat zewnętrznych do przewozów realizowanych w ramach takiej współpracy z MZK. Czyli w całości obciąży to budżet gminy – wyjaśnia Arriva.

Firma przewozowa informuje także, że propozycja współpracy  z wykorzystaniem przez gminę zewnętrznego źródła finansowania – dopłaty z FRPA nie była pierwszą, jaką w ciągu ostatnich kilku lat złożyła władzom gminy. Zostały one jednak bez odpowiedzi.

Arriva postanowiła, że wszystkim osobom posiadającym bilet miesięczny zwróci całkowity jego koszt. Firma przeprasza pasażerów za utrudnienia, jednak twierdzi, że w obecnej sytuacji, spowodowanej decyzją gminy, nie jest w stanie prowadzić nierentownych przewozów.

– Wielokrotnie  podkreślaliśmy, że nie jest możliwe funkcjonowanie dwóch przewoźników, z których jeden jest subsydiowany,  a drugi nie otrzymuje dopłaty – Arriva finansuje się tylko z biletów zakupionych przez pasażerów, co w obecnej sytuacji epidemicznej oznacza, że do tych połączeń dopłaca. Przy jednoczesnym braku woli samorządu do współpracy  zmuszeni byliśmy podjąć decyzję o zawieszeniu połączeń” – podsumowuje Arriva.

Na dzisiaj zaplanowane jest spotkanie władz gminy z Arrivą. Będziemy informowali o jego przebiegu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *