Jest kasa na twoją firmę. Jak ją zdobyć?

Box2
Jeśli masz sprecyzowany biznesplan, aplikuj – możesz zdobyć dodatkowe pieniądze na rozpoczęcie lub rozwój własnej działalności gospodarczej. (fot. Pixabay)

Chcesz zyskać dodatkowe pieniądze na podjęcie lub rozwój własnej działalności gospodarczej? Lokalna Grupa Działania „Zakole Dolnej Wisły” ogłasza dwa konkursy, w których do zdobycia jest nawet 100 tys. zł.

Nabór wniosków o udzielenie finansowego wsparcia dla podejmowania działalności gospodarczej potrwa od 21 marca do 4 kwietnia. Do zdobycia jest 50 tys. zł.

REKLAMA

– Nie są to tak łatwe pieniądze jak dotacje z urzędu pracy, ale są kilkukrotnie większe. To także jedna z ostatnich okazji na dofinansowanie, bo w następnym okresie budżetowym Unia Europejska będzie już odchodzić od dotacji w kierunku pożyczek dla przedsiębiorców – mówi Krzysztof Nowacki, prezes Lokalnej Grupy Działania „Zakole Dolnej Wisły”. – Szansę na otrzymanie dofinansowania i rozliczenie tego projektu mają jednak tylko te osoby, które już w tej chwili dysponują przemyślanym, wykrystalizowanym biznesplanem, bo dokumentów, które trzeba złożyć, jest bardzo dużo. Odradzam uczestnictwo wszystkim, którzy dopiero teraz zaczynają myśleć o własnym biznesie.

Jednym z warunków otrzymania dotacji jest stworzenie przynajmniej jednego miejsca pracy – może być to samozatrudnienie, ale można też zatrudnić pracownika.

Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz wzory niezbędnych wniosków można znaleźć na stronie internetowej Lokalnej Grupy Działania „Zakole Dolnej Wisły”: www.zakolewisly.pl.

– Lada dzień będziemy ogłaszać też nabór wniosków na dotacje na rozwój działalności gospodarczej – przedsiębiorca, który już prowadzi firmę, będzie mógł dostać 100 tys. zł – dodaje Krzysztof Nowacki z Lokalnej Grupy Działania „Zakole Dolnej Wisły”.

I w tym przypadku warunkiem jest stworzenie nowego miejsca pracy.

– TI tu także doradzam, by w naborze brali udział przedsiębiorcy, którzy i tak mają w planach zatrudnienie nowego pracownika – mówi Krzysztof Nowacki. – Dla nich 100 tys. zł będzie pożytecznym zastrzykiem gotówki. Jeśli ktoś jednak chce stworzyć nowe miejsce pracy specjalnie, by sięgnąć po te pieniądze, może na tym stracić. Taki dodatkowy etat stanie się obciążeniem, które może sprawić, że nie uda się osiągnąć wskaźników zawartych w biznesplanie i przedsiębiorca będzie zmuszony do zwrotu dotacji – wyjaśnia prezes Lokalnej Grupy Działania „Zakole Dolnej Wisły”.

Lokalna Grupa Działania „Zakole Dolnej Wisły” zajmuje się m.in. redystrybucją środków unijnych na poziomie lokalnym – oprócz wspomnianych wyżej działań dla przedsiębiorców podejmuje także inne inicjatywy, których spis można znaleźć w Lokalnej Strategii Rozwoju „Zakola Dolnej Wisły” na lata 2016-2023”. Są to m.in. konkursy, w których do rozdysponowania są środki unijne dla gmin Kijewo Królewskie, Dąbrowa Chełmińska, Unisław, Zławieś Wielka (obszar działania LGD): na rozwój dróg lokalnych, na rewitalizację (tu dotacje są rzędu nawet blisko 1 mln zł) oraz inne, mniejsze dofinansowania – na rozwój dziedzictwa lokalnego (np. produktów lokalnych), szkolenia w zakresie zmian klimatycznych, ochrony środowiska, na rozwój niekomercyjnej infrastruktury turystycznej.

Wszystkie szczegóły na temat obydwu konkursów dla przedsiębiorców dostępne są w witrynie internetowej Lokalnej Grupy Działania „Zakole Dolnej Wisły” (www.zakolewisly.pl) w zakładkach: „Konkursy” – 2019 – „Podejmowanie działalności gospodarczej” i „Rozwój przedsiębiorstw”. Warto także prześledzić wyniki poprzednich naborów, z lat 2018 i 2017, by zapoznać się ze szczegółami procedur konkursowych i tym samym zwiększyć swoje szanse na pozytywną ocenę własnych wniosków.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *