Jesień życia ma swój urok. W Klubach Seniora nie ma nudy

Box2 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Porady lekarskie, zajęcia sportowe, warsztaty artystyczne, wycieczki… W Klubach Seniora w Grzywnie, Nawrze i Zelgnie nie można było się nudzić.

30 mieszkańców gminy powyżej 60. roku życia przez prawie rok uczestniczyło w spotkaniach w ramach Klubów Seniora. Bogata oferta zajęć rekreacyjnych, sportowych i artystycznych miała stanowić remedium na samotność i nudę, jakie często dotykają starsze osoby.

REKLAMA

– Utworzone na terenie gminy Chełmża Kluby Seniora miały być alternatywą dla 30 mieszkańców w wieku 60 plus na istniejące problemy samotności oraz nudy, które doskwierają właśnie tej grupie wiekowej – mówi Anna Bykowska, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży, który zorganizował projekt. – Czy się to udało? Myślę, że tak.

W kwietniu ubiegłego roku w trzech miejscowościach: Grzywnie, Nawrze oraz Zelgnie powstały Kluby Seniora. W tamtejszych świetlicach wiejskich organizowano regularnie zajęcia dla 10 osób w każdej wsi. Głównym celem projektu było przeciwdziałanie marginalizacji i osamotnienia seniorów.

– Utworzone Kluby stały się miejscami z niezwykle przyjazną atmosferą – mówi Bykowska. – Uczestnicy od początku chwalili sobie towarzyskie spotkania, które odbywały się dwa razy w tygodniu. Wiem, że przychodzili na nie z ogromną radością. W trakcie zajęć spotykało ich wiele niespodzianek. Spędzany tam czas umilany był poprzez gry i zabawy oraz porady, których udzielali: psycholog, dietetyk, ekolog, pielęgniarka, informatyk, jak również i stylistka, kosmetyczka oraz fryzjerka.

Poza rekreacyjnym wymiarem tych zajęć trudno nie docenić ich wymiaru praktycznego. Zajęcia z psychologiem – grupowe i indywidualne – pozwoliły seniorom zacząć lepiej sobie radzić z problemami dnia codziennego, których nikomu z nas przecież nie brakuje, choć dla osób starszych, ze względu na częste samotność i brak wsparcia, są one nierzadko wyjątkowo dotkliwe.

Z kolei porady dietetyka sprzyjały wyrabianiu nawyków zdrowego trybu życia. Równie cenne były porady przygotowujące seniorów do samoopieki i pielęgnacji w warunkach domowych, czyli edukacja zdrowotna pod okiem pielęgniarki.

– Do oferty Klubów Seniora wprowadzone były też zajęcia rekreacyjne, poprzez które uczestnicy poprawiali i utrzymywali poziom sprawności i wydolności fizycznej – dodaje kierownicza GOPS.

Zajęcia sportowe, których celem było zapobieganie skutkom unieruchomienia i bezruchu, były zdaniem koordynatorki projektu jednymi z najbardziej cenionych przez seniorów punktów oferty GOPS-u. Poprzez ćwiczenia uczestnicy poprawiali swój stan poziomu sprawności i wydolności organizmu.

Równie dużą popularnością cieszyły się zajęcia artystyczne – tworzenie własnych ozdób i przedmiotów codziennego użytkowania. Uczestnictwo w Klubach umożliwiało rozwijanie własnych pasji, ale przede wszystkim dawało seniorom poczucie jedności i przynależności do grupy, które stało się bezcenne. Jednak nieocenionymi stały się zawiązane przyjaźnie, które zapewne będą trwały dłużej…

Kluby Seniora to niejedyny projekt na rzecz osób starszych realizowanych przez GOPS. Od ponad 10 lat w stały kalendarz gminnych imprez wpisana jest Majówka Seniorów Gminy Chełmża.

Wydarzenie ma podkreślić znaczenie roli, jaką pełni ta ważna grupa społeczna, o czym często się nie pamięta lub to lekceważy. Jak zapewnia kierowniczka GOPS-u, Majówka Seniorów jest świetną okazją do spotkań z dawno niewidzianymi znajomymi lub sąsiadami, gdy seniorzy mogą potańczyć, spędzić miło czas, oderwać się od rutyny codzienności i obowiązków.

Ponadto od 2014 r. działa koordynowany przez GOPS gminny program dopłat do leków dla seniorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *