Jerzy Zająkała: Rządzący szukają dodatkowych źródeł wsparcia

Box2 Łubianka Wiadomości
Fot. Tytus Szabelski

Jerzy Zająkała, wójt gminy Łubianka, komentuje rządowy pomysł wprowadzenia podatku od reklam emitowanych w radiu, telewizji i internecie oraz dzisiejszy protest mediów.

Projekt ustawy zakłada płatność składek od reklam, więc określenie “podatek od mediów” jest błędne. Nowa opłata będzie dotyczyć tylko działalności reklamowej. Odbieram tą regulację prawną, jako próbę znalezienia pieniędzy na ważne potrzeby publiczne, społeczne. 50 proc. przychodów z tytułu nowej opłaty miałoby zasilić Fundusz Ochrony Zdrowia, 35 proc. Fundusz Ochrony Zabytków, a 15 proc. Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego – tłumaczy wójt Jerzy Zająkała. – Zdaję sobie sprawę, że po jednej stronie mamy interes firm medialnych, a z drugiej strony duże potrzeby Narodowego Funduszu Zdrowia. Budżet nie jest z gumy i domyślam się, że możliwości budżetowe wsparcia funduszu zdrowia wyczerpały się i rządzący szukają dodatkowych źródeł wsparcia. Zrozumiałe jest przy tym, że każdy, kto ma płacić więcej, będzie poruszony.

REKLAMA

Poprosiliśmy także wójta o skomentowanie pojawiających się w przestrzeni publicznej zarzutów, że nowy podatek zagrozi niezależności polskich mediów.

Nie odbieram tego w ten sposób. Zgodnie z projektem ustawy, wszystkie rodzaje mediów, zarówno publiczne jak i niepubliczne, mają być w założeniu obciążone tą składką. Na równych zasadach. Nie ma tutaj kwestii narodowości mediów – po prostu każdy właściciel firmy medialnej będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty. Komentarze o zagrożeniu dla niezależności mediów traktuję, jako komentarze niekompetentne wobec treści projektu ustawy. Równość traktowania wszystkich podmiotów jest dostrzegalna i trzeba ją zauważyć – podsumowuje wójt Jerzy Zająkała.

Tagged

1 thought on “Jerzy Zająkała: Rządzący szukają dodatkowych źródeł wsparcia

  1. “Równość traktowania wszystkich podmiotów jest dostrzegalna i trzeba ją zauważyć” – Panie Zająkała należy zacząć od siebie i na równi traktować radnych a nie jednym dać głoś a drugim ten głos zabierać. Co do ustawy Pan zielonego pojęcia nie ma o czym Pan pisze. Proszę oprócz przepisów ruchu drogowego bo przecież Pan stracił prawo jazdy i nie potrafi zdać ponownie egzaminu zacząć czytać ustawy podatkowe i liste podatków którę już są nałożone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *