Jakie były najważniejsze wydarzenia w gminie Wielka Nieszawka w 2020 roku?

Box2 Wielka Nieszawka
fot. nadesłane

Życie gminy to nie tylko powstawanie nowej infrastruktury, ale też aktywność samych mieszkańców. Ich angażowanie się w inicjatywy społeczne Urząd Gminy Wielka Nieszawka stara się ułatwiać, pomagając w organizacji wydarzeń. Tych w ubiegłym roku nie brakowało, choć pandemia spowodowała mocne ograniczenia.

Dużo uwagi w minionym roku poświęcono najmłodszym mieszkańcom gminy. W okresie ferii czy wakacji mogli oni liczyć na bogatą ofertę zajęć, dzięki czemu wolny czas nigdy nie był dla nich nudny. 

REKLAMA

I tak, na przełomie stycznia i lutego z inicjatywy wójta uczniowie klas „0” i szkół podstawowych, mieszkający na terenie gminy, mieli możliwość skorzystania z basenu w Centrum Sportu i Rekreacji Olender w Wielkiej Nieszawce. W ciągu dwóch tygodni ferii uczniowie mieli do wykorzystania dwie darmowe godziny na pływalni. Wystarczyło jedynie okazanie legitymacji szkolnej. 

W CSiR Olender czas spędzano również latem, za sprawą półkolonii dofinansowanych przez Urząd Gminy. Dzięki temu uczniowie zameldowani na terenie gminy mogli wziąć udział w tygodniowym turnusie za jedynie 200 zł od osoby. Z takiej możliwości skorzystało 98 dzieci. Bardzo szybko miejsca na wszystkie turnusy zostały wyczerpane. I trudno się temu dziwić, bo atrakcji nie brakowało. Wśród zajęć znalazły się m.in. warsztaty kulinarne, zawody strzeleckie, gry i zabawy w aquaparku, turniej gry w kręgle czy zajęcia plastyczne i sportowe. Na nudę w czasie wakacji nie można było więc narzekać. Warto podkreślić, że wszystko odbywało się zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego. 

Ponadto latem, podobnie jak w ferie, uczniowie mogli liczyć na darmowy basen. Tym razem jednak przez pięć tygodni, a każdemu przysługiwała godzina tygodniowo. 

Na ofertę kulturalną w ubiegłym roku w gminie Wielka Nieszawka mogli liczyć także nieco starsi. Gminne Centrum Kultury w Małej Nieszawce pozyskało 30 tys. zł dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury na projekt aktywizujący mieszkańców. „#Aktywniwkulturze, czyli chcieć to móc” wspomógł lokalną społeczność w realizacji ich potrzeb kulturalnych. GCK w Małej Nieszawce było jedną ze 120 instytucji biorących udział w naborze do programu i jednocześnie jedną z 50, którym udało się do niego zakwalifikować.

Projekt odbywał się w dwóch etapach. Pierwszy polegał na sprawdzeniu potencjału kulturowego i społecznego mieszkańców, a także rozeznanie w ich oczekiwaniach. Na podstawie przeprowadzonych badań opracowano dalszą część projektu. A w niej mieszkańcy mogli zgłaszać swoje pomysły na inicjatywy, z których później wyłoniono te najciekawsze. Otrzymały one wsparcie finansowe na realizację. W ramach projektu odbyły się takie inicjatywy jak „Spotkanie z kulturą żydowską”, „Z historią i smakiem przez Brzozę” czy „Z kuchnią przez pokolenia”. 

Pandemia utrudniała organizację wydarzeń, a w niektórych przypadkach wręcz je uniemożliwiała. Trzeba było więc szukać alternatyw. Jedną z nich był konkurs plastyczno-fotograficzny „Moja kolorowa Nieszawka”. Najładniejsze prace mieszkańców umieszczono w wydanym przez gminę kalendarzu na 2021 r.

Mimo trudnego czasu aktywności nie zabrakło. Z inicjatywy gminy mieszkańcy zyskali wiele możliwości. Wiele wskazuje na to, że również w kolejnym roku udowodnią swoje zaangażowanie w życie swojej okolicy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *