Jak wykorzystano budżety obywatelskie w powiecie toruńskim?

Box2 Powiat toruński Wiadomości
fot. Starostwo Powiatowe w Toruniu

Dobiega końca zgłaszanie projektów do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Swoje propozycje można przedstawiać do 27 września. Następnie będą one weryfikowane i opiniowane. W tym roku do dyspozycji jest 250 tys. zł, z czego 130 tys. zł to pula powiatowa, zaś 120 tys. zł to pula lokalna, podzielona między wszystkie gminy. To dobry moment, by sprawdzić, w jaki sposób spożytkowano środki z poprzednich edycji.

Dotychczas zorganizowano cztery edycje powiatowego budżetu obywatelskiego. Zadebiutował on w 2016 r. Wtedy do wykorzystania przeznaczono 200 tys. zł (130 tys. zł na pulę lokalną oraz 70 tys. zł na pulę powiatową). Wyłoniono 22 zadania, które miały być wykonane z tych środków. Jeszcze w tym samym roku przygotowano procedurę na drugą edycję, obejmującą rok 2017. Pula pieniędzy była bez zmian, jednak proporcje były nieco inne – 120 tys. zł na lokalną i 80 tys. zł na powiatową pulę. Tym razem mieszkańcy wybrali 21 projektów.

REKLAMA

Trzecia edycja, którą zorganizowano w 2017 r., przyniosła więcej pieniędzy do wykorzystania – 250 tys. zł, oraz większą liczbę wybranych zadań – 28. Po rocznej przerwie mieszkańcy powiatu mogli po raz czwarty zadecydować, na co przeznaczyć kolejne 250 tys. zł. Tym razem do realizacji wybrano 24 zadania.

Pierwszym projektem zrealizowanym ze środków z budżetu obywatelskiego w powiecie toruńskim był turniej sportowy dla dzieci i młodzieży ze Złejwsi Wielkiej. Odbył się on w lipcu 2016 r. w Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Większość zadań, które zrealizowano w ramach budżetów, była związana z kulturą, rozrywką i rekreacją. Można tutaj wymienić na przykład siłownie „pod chmurką”, które powstały chociażby w Łążynie, Bierzgłowie, Chełmży, Silnie czy Biskupicach.

Środki te przydały się także do celów, które mogą zaowocować w przyszłości uratowaniem komuś zdrowia lub życia.

Fundacja MaxLife przeprowadziła profesjonalne 6-godzinne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy dla mieszkańców gminy Chełmża. Zadanie zrealizowano w Szkole Podstawowej w Sławkowie – czytamy w sprawozdaniu z realizacji budżetu obywatelskiego na rok 2017.

W ramach poprzedniej edycji Ochotnicza Straż Pożarna w Papowie Toruńskim otrzymała zestaw poduszek pneumatycznych wysokiego ciśnienia.

Złożony projekt uzyskał rekordowe poparcie ponad 1800 mieszkańców powiatu toruńskiego – informowano na stronach powiatu.

Istotnym wydarzeniem, które odbyło się dzięki środkom z budżetu obywatelskiego, było I Forum Biznesu Powiatu Toruńskiego. Miało ono miejsce w Krobi w październiku 2016 r. Wzięło w nim udział ponad 200 osób.

Pandemia koronawirusa zmusiła władze powiatu do zmian w harmonogramie realizacji zadań poprzedniej edycji budżetu. Dotychczas należało je wykonać w danym roku, jednak w związku z obostrzeniami umożliwiono realizację w 2021 r., pod warunkiem, że jej nie zaczęto w 2020. Z tego też powodu już w bieżącym roku odbyło się na przykład otwarcie dzwonnicy i cmentarza we Włęczu, czerwcowy rajd rowerowy w Zawałach czy też niedawne koncerty tenora Andrzeja Kubackiego i duetu Queens of Violins.

Jakie zadania będą zrealizowane w przyszłym roku? Listę projektów zakwalifikowanych do głosowania mamy poznać do 22 listopada, zaś mieszkańcy powiatu będą mogli dokonać wyboru do 13 grudnia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.