Jak wyglądać będzie #NowaPiątka? O tym rozmawiano m.in. z mieszkańcami gminy Obrowo

Box2 Obrowo Powiat toruński
fot. Filip Błażejowski/KPRM

500+ na pierwsze dziecko, „trzynastka” dla emerytów i rencistów, zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia, niższa stawka PIT dla pozostałych oraz przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych. W świetlicy wiejskiej w Kawęczynie przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy zaprezentowali najważniejsze informacje dotyczące rządowego programu #NowaPiątka.

Spotkanie zorganizowane zostało we wtorek 24 kwietnia. Udział w nim wzięli m.in. Dorota Hass, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej, a także przedstawicielki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). 

REKLAMA

W trakcie prezentacji mieszkańcy gminy Obrowo dowiedzieli się, ile rodzin z województwa otrzymuje świadczenia z programu 500+, ile w powiecie toruńskim i w samej gminie.

– Programem Rodzina+ w województwie kujawsko-pomorskim objętych jest 129,6 tys. rodzin, łącznie 198,4 tys. dzieci, w tym 7 tys. rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym i 2,7 tys. dzieci w tzw. pieczy zastępczej – wyliczała w Kawęczynie dyrektor Dorota Hass.

Jak pokazują statystyki, w ciągu trzech lat, między 1 kwietnia 2016 r. a 28 lutego 2019 r., w ramach programu Rodzina+ do gospodarstw domowych trafiło aż 3,55 mld zł.

W 2019 r. rząd PiS rozszerza program 500+ na pierwsze dziecko i to bez kryterium dochodowego. Wnioski przyjmowane będą od 1 lipca, a wypłaty świadczeń rozpoczną się trzy miesiące później. Dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Obrowo cieszyły się także zagadnienia w ramach programu Emerytura+, czyli tzw. trzynastki wypłacane emerytom i rencistom. Jak tłumaczyła przedstawicielka ZUS, każda taka osoba będzie miała prawo do pobrania jednorazowej wypłaty w wysokości minimalnej emerytury, czyli 1100 zł brutto. Na rękę to ponad 934 zł. Kwoty wypłacane mają być od 1 maja br.

– Goście zapewniali mieszkańców, że przy dobrej koniunkturze finansowej jest duże prawdopodobieństwo realizacji programu w latach kolejnych – mówi Beata Modrzyk-Dobrzyńska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Obrowie.

Trzecim, flagowym pomysłem programu #NowaPiątka jest zwolnienie osób młodych z podatku PIT. Projekt obejmować będzie osoby, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia, a są zatrudnione na umowie o pracę lub zlecenie. Nie każdy jednak na takie ulgi ma szansę. Z zerowego PIT nie skorzystają osoby zarabiające powyżej 7127 tys. zł. netto miesięcznie, co w skali roku da powyżej określonej przez rząd kwoty 85 tys. 528 zł.

Jak podkreślali prelegenci, zmiany odczują także pozostali podatnicy. Program #NowaPiątka zakłada zmniejszenie stawki PIT z 18 do 17 proc. Co to oznacza w praktyce? W portfelach osób zatrudnionych na umowę o pracę lub zlecenie każdego miesiąca pozostanie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych więcej. Obniżka dotyczy jedynie osób z pierwszego progu podatkowego.

Niewątpliwie ważnym dla regionu tematem jest także przywracanie połączeń autobusowych. Rząd w swoich deklaracjach zapowiada ponowne połączenie mniejszych miast i gmin komunikacją publiczną. W tej kwestii, podczas spotkania w gminie Obrowo, najwięcej pytań padło ze strony władz samorządowych – wójta gminy Obrowo oraz radnych.

Według premiera Mateusza Morawieckiego środki na komunikację lokalną mają być zabezpieczone w budżecie państwa już w najbliższych tygodniach. Następnie będą one wypłacane poszczególnym powiatom, by te mogły zawierać umowy, opracowywać siatki połączeń i finansować konkretne przejazdy.

Jak będzie wyglądało to w praktyce?

– Mam do tego pomysłu jeszcze kilka pytań i uwag, wciąż jednak czekamy na oficjalną prezentację tego zagadnienia – mówi wójt Andrzej Wieczyński.

Obecnie na terenie gminy, poza kilkoma połączeniami prywatnego przewoźnika, kursuje autobus MZK linii nr 45. Z przejazdów między Obrowem a Toruniem mieszkańcy korzystać mogą prawie od trzech lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *