Jak wybrać hulajnogę elektryczną?

Box2 Materiały partnera Wiadomości

Hulajnogi elektryczne, nazywane też e-hulajnogami, to sprzęt, który wielu użytkownikom zastępuje rower, a nawet samochód czy autobus. Można się nimi swobodnie poruszać w przestrzeni miejskiej, nie stwarzając zagrożenia dla innych użytkowników ruchu. Jednak aby czerpać z posiadania hulajnogi elektrycznej maksimum korzyści, należy kupić odpowiedni model.

  1. Dlaczego hulajnoga elektryczna?
  2. Hulajnogi dla dzieci i dorosłych
  3. Podstawowe kryteria wyboru
  4. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Hulajnogi elektryczne dostępne są do wynajęcia w wielu polskich miastach. Za niewielką opłatą, można użytkować hulajnogę i zapłacić jedynie za czas korzystania z niej. Wynajem na minuty staje się jednak nieopłacalny, jeżeli hulajnogi używamy często i przez długi czas.

REKLAMA

Dlaczego hulajnoga elektryczna?

Hulajnogi elektryczne swoją popularność zawdzięczają dużej funkcjonalności, a przede wszystkim wielu możliwościom, jakie dają. Urządzenia te dla mnóstwa osób stały się środkiem transportu do pracy, domu, na spotkanie z przyjaciółmi czy zakupy. Używanie elektrycznej hulajnogi pozwala bezpiecznie poruszać się po mieście i uniknąć codziennych korków. Co więcej, jazda na niej jest bardzo wygodna, nie wymaga wysiłku, a jedynie panowania nad kierownicą. Może więc jej używać każdy. Dodatkowo, e-hulajnogi są poręczne i energooszczędne, a w razie potrzeby można je szybko złożyć i zabrać ze sobą do autobusu czy pociągu. Inwestycja w hulajnogę, chociaż nie należy do najmniejszych, szybko się zwraca – środki zaoszczędzone na biletach komunikacji miejskiej czy paliwie do samochodu można więc wykorzystać inaczej.

Hulajnogi dla dzieci i dorosłych

Pierwszym kryterium wyboru hulajnogi jest jej przeznaczenie. Inne modele są odpowiednie dla dzieci, inne dla młodzieży, a jeszcze inne dla dorosłych. Te ostatnie prezentują najlepsze osiągi i rozwijają największą prędkość, nawet do 80 km/h, dlatego nie są zalecane dla dzieci. Z kolei modele dziecięce czy młodzieżowe, choć są nieco wolniejsze od tych dla dorosłych, posiadają liczne funkcje, ułatwiające prowadzenie, czy podnoszące satysfakcję z jazdy.

To, kto będzie głównym użytkownikiem hulajnogi, wpływa również na jej design i wielkość. Modele dla najmłodszych są mniejsze i często również lżejsze niż te dla dorosłych. Niektóre posiadają także regulowaną kierownicę, dzięki czemu hulajnoga “rośnie” razem z dzieckiem i nie będzie trzeba jej zbyt szybko wymieniać na większą. Hulajnogi dla dzieci są też często bogato zdobione, a więc trudno je pomylić z modelami dla dorosłych.

Podstawowe kryteria wyboru

Wybór najlepszej hulajnogi elektrycznej nie jest trudny, wystarczy bowiem zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów sprzętu. Jeśli hulajnoga będzie służyła nie tylko do zabawy, ale również jako transport do pracy czy do domu, uwagę należy zwrócić na maksymalny zasięg, a więc odległość, jaką można pokonać na jednym ładowaniu. Zwykle jest to około 25 km, chociaż można znaleźć również modele o znacznie większym, jak i mniejszym zasięgu. Na ten parametr bezpośredni wpływ ma rodzaj baterii i jej ładowanie. Hulajnogi elektryczne poruszają się bez udziału siły człowieka dzięki silnikowi napędzanemu energią elektryczną. Bateria jest więc sercem hulajnogi, bez którego sprzęt nie zadziała. Im pojemniejsza będzie bateria, tym większy okaże się zasięg sprzętu. Liczy się również czas ładowania. Przeciętne baterie można naładować w ciągu 3-4h, jednak nie jest to reguła. Równie istotna jest prędkość, jaką osiąga hulajnoga. Optymalną wartością jest 25 km/h, a w przypadku modeli dziecięcych nawet mniej. Zaawansowane propozycje producentów osiągają znacznie większe prędkości, jednak wielu użytkownikom wystarczają te standardowe, nieprzekraczające 30 km/h.

Kolejną kwestią jest udźwig, na który powinny zwrócić uwagę głównie osoby o dużej masie ciała. Standardowe modele hulajnóg mogą być użytkowane przez osoby o wadze nieprzekraczającej 100 kg, jednak na rynku bez problemu można znaleźć modele, na których mogą jeździć cięższe osoby. Na komfort jazdy ma wpływ również wielkość kół. Tutaj zależność jest prosta – im większe koła, tym większy komfort jazdy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dla osób, które hulajnogi elektrycznej będą używać jako środka transportu, istotne znaczenie będzie miała poręczność wybranego modelu i możliwość szybkiego złożenia. Poręczność związana jest z wagą – im cięższe będzie urządzenie, tym więcej wysiłku trzeba włożyć w jego przenoszenie. Podobnie jest z możliwością składania. Łatwy w obsłudze mechanizm, pozwalający na złożenie hulajnogi, daje możliwość szybkiego dostosowania się do sytuacji i skorzystania, np. z komunikacji miejskiej lub innej formy transportu publicznego czy prywatnego.

Chcąc maksymalnie zwiększyć komfort jazdy, można też wybrać hulajnogi wyposażone w dodatkowe funkcjonalności. Niektóre modele posiadają tempomat, dzięki któremu można poruszać się z jedną, wybraną prędkością, bez konieczności samodzielnego jej kontrolowania. Przydatne są również dodatkowe zabezpieczania, zmniejszające prawdopodobieństwo kradzieży, komputer pokładowy oraz oświetlenie LED.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *