Jak jest lato, to musi być gorąco! [FELIETON]

Box2 Felietony i opinie
Tomasz Lenz, poseł na Sejm RP

W kultowym filmie „Miś” Stanisława Barei pada zdanie: „Jak jest zima, to musi być zimno”. Skoro więc mamy lato, to musi być gorąco! Delikatnie powiedziane, gorąco… panują u nas upały wręcz tropikalne, zresztą tak jak w całej Europie. We Francji nawet z tego powodu odwołano egzaminy maturalne. Choć nasi maturzyści mają je już za sobą i zapewne w napięciu oczekują na wynik rekrutacji na studia, to nie zmienia faktu, że w naszej edukacji nie dzieje się dobrze. Nauczyciele, rodzice i młodzież z tzw. podwójnego rocznika ma podniesione ciśnienie wcale nie z powodu temperatury.

Upały, z jakimi zmagamy się od początku czerwca, pokazują nam, że kryzys klimatyczny to najpoważniejszy problem, z którym mierzymy się w dzisiejszych czasach. Nie zauważa tego niestety polski rząd, który w ostatnich dniach sprzeciwił się wnioskom końcowym szczytu UE w kwestii dojścia do neutralności klimatycznej Unii w 2050 r. Ta decyzja na pewno nie poprawia sytuacji naszych dzieci i wnuków, którzy odziedziczą po nas planetę.

REKLAMA

Zaczął się okres wakacyjny, jednak w tym roku wakacji dla polityków nie będzie. Najbliższe miesiące będą przypominać to, z czym mamy obecnie do czynienia w pogodzie. Temperatura politycznego sporu osiągnie kolejne rekordy. Po raz kolejny będziemy świadkami festiwalu obietnic, projektów, programów… Jednak wbrew temu, co się części z polityków wydaje, ludzie pamiętają, którzy z nich pojawiają się w terenie jeszcze rzadziej niż wysokie temperatury.

Są jednak rzeczy istotniejsze od polityki, jak na przykład bezpieczeństwo. Przerażające są statystyki o liczbie utonięć, dlatego wykorzystując łamy gazetowe, chcę zaapelować o ostrożność w wypoczynku. Nawet jeśli słyszeli Państwo już setki takich wskazówek, to jedna więcej więcej nie zaszkodzi, tu chodzi o życie i zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *