Jak gmina Wielka Nieszawka walczyła z koronawirusem w 2020?

Box2 Wielka Nieszawka
fot. nadesłane

Mówiąc o 2020 r., nie sposób nie wspomnieć o wybuchu pandemii. Covid-19 wprowadził wiele zmian w niemalże wszystkich sferach życia. Było to wyzwanie dla wszystkich. Nie zawiedli jednak ani mieszkańcy, ani władze gminy. Walka z pandemią leży w interesie każdego.

Wiosną Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zainicjował akcję #szyjemydlaWas, która natychmiast zaczęła zataczać coraz większe kręgi i szybko w szycie maseczek zaangażowały się Koło Gospodyń Wiejskich w Wielkiej Nieszawce, Gminne Centrum Kultury w Małej Nieszawce czy Nieszawskie Stowarzyszenie Samorządowe Wspólne Gniazdo. Wsparcie napłynęło jednak przede wszystkim od samych mieszkańców, którzy solidarnie stanęli do walki z koronawirusem. Setki wykonanych maseczek zostały rozdysponowane wśród mieszkańców gminy, ale trafiły też m.in. do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu. Wyszywane na potęgę maseczki były dwuwarstwowe, wykonane z bawełny, z możliwością zaaplikowania wkładu dezynfekującego. Pomysł na ich wzór podsunęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Tylko w pierwszym tygodniu akcji uszyto ich ponad 800. Duże znaczenie mieli tu też sponsorzy. 

REKLAMA

Próby zapobiegania rozprzestrzeniania się pandemii nie ograniczały się jedynie do szycia maseczek. Oprócz #szyjemydlaWas, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował także paczki dla mieszkańców. W nich znaleźć można było m.in. rękawiczki, a także płyny lub żele dezynfekujące. Chętni mieszkańcy mogli także liczyć na pomoc w zakupach spożywczych, ale też leków. Tym sposobem GOPS zadbał o wszystkie z trzech najważniejszych w czasie pandemii zasad: dystans, dezynfekcja, maseczka. 

Walka z Covid-19 odbywała się na różnych frontach. Z dużymi stratami musieli liczyć się przedsiębiorcy. Rada Gminy w maju podjęła uchwałę, która miała im pomóc przetrwać ten trudny okres. Do końca września przedłużono terminy płatności rat podatku m.in. od gruntów i nieruchomości, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Pandemia wiązała się także z koniecznością przejścia uczniów na naukę zdalną. By ułatwić uczniom korzystanie z e-lekcji, gmina wzięła udział w dwóch edycjach projektu „Zdalna Szkoła”. Dzięki nim udało się zakupić łącznie 57 laptopów za ponad 100 tys. zł. Jest to o tyle ważne, że nie wszyscy byli przygotowani na to, że pandemia zmusi do nauki na odległość. 

Urząd Gminy jesienią umożliwił mieszkańcom dokonywanie płatności terminalem. Transakcje bezgotówkowe również pozostają nie bez znaczenia w dobie pandemii. Choć koronawirus jeszcze nie odpuścił, to odpowiedzialne działania mieszkańców gminy mogą pomóc w jego ograniczaniu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *