Jak działała w zeszłym roku policyjna grupa “SPEED”? Znamy statystyki

112 Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, a także skalę ich skutków. Policjanci podsumowali wyniki działalności grupy “SPEED” w ubiegłym roku.

W 2021 roku policjanci wchodzący w skład grupy na terenie powiatu toruńskiego skontrolowali ponad 10 tysięcy kierowców ujawniając 10708 wykroczeń. 7653 z nich dotyczyło przekroczenia prędkości (w tym 156 o ponad 50 km/h). Policjanci nałożyli ponad 8,6 tysiąca mandatów (w tym ponad 6,3 tys. za przekroczenie prędkości), zatrzymali blisko 160 praw jazdy i ponad 220 dowodów rejestracyjnych.

REKLAMA

Do zadań w ramach grup kierowane są zarówno radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami, ale także te oznakowane z laserowymi miernikami prędkości. Tak wyposażeni, mundurowi zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze, zarówno przekraczanie prędkości, jak i inne niebezpieczne manewry.

Jazda z dużą prędkością stanowi zagrożenie zarówno dla osób podróżujących pędzącym pojazdem, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego – szczególnie tych „niechronionych” jakimi są piesi, rowerzyści czy poruszający się hulajnogami.

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Zgodnie z nim jazda z nadmierną prędkością jest karana surowiej niż dotychczas. Za przekroczenie prędkości grozi mandat o wysokości nawet 2500 złotych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *