Jak będzie wyglądał nowy program regionalny województwa? Trwają konsultacje społeczne

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Konsultacje 27 października otworzyła konferencja z udziałem marszałka./ fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

Pod koniec października wystartowały konsultacje społeczne dotyczące nowego programu regionalnego, będącego podstawą inwestowania unijnych środków nowej perspektywy w województwie kujawsko-pomorskim. Konsultacje otworzyła konferencja z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego, przedstawicieli Komisji Europejskiej i rządu, a także samorządowców z regionu.

Nowy program regionalny nosi nazwę Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 (w poprzedniej edycji nazywał się Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego), a jego budżet to 1 753 mln euro. W ramach konsultacji zaplanowano spotkania w różnych częściach województwa, zarówno stacjonarnie, jak i online. Kilka z nich już się odbyło. Najbliższe stacjonarne spotkanie odbędzie się 16 listopada w Szkole Muzycznej w Czernikowie. O projekcie programu regionalnego rozmawiać będą mieszkańcy powiatów toruńskiego, chełmińskiego, wąbrzeskiego i golubsko-dobrzyńskiego. Początek o godz. 10:00. Warto będzie również przyjrzeć się spotkaniom online. Te zaplanowano na 10, 18 i 25 listopada. Poruszane będą m.in. tematy z zakresu środowiska, transportu, zdrowia i polityki terytorialnej. Pełen harmonogram konsultacji dostępny jest na stronie internetowej samorządu województwa www.kujawsko-pomorskie.pl

REKLAMA

Z uwagi na trwającą wciąż pandemię, podczas konsultacji stacjonarnych obowiązują zasady bezpieczeństwa. Konieczne jest noszenie maseczek, dezynfekcja rąk i zachowanie dystansu. Ponadto, w spotkaniach uczestniczyć mogą tylko osoby posiadające oświadczenie o zaszczepieniu przeciw Covid-19, które wcześniej imiennie swój udział.

– Przedmiotem konsultacji jest przyjęta przez zarząd województwa pierwsza wersja projektu programu regionalnego. Wchodzimy w niezwykle istotny z punktu widzenia programowania proces konsultacji z partnerami społecznymi i gospodarczymi, który pozwoli nam dostosować przyjęte założenia i koncepcje do oczekiwań i potrzeb mieszkańców – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Uwagi w ramach konsultacji można zgłaszać do 3 grudnia, wyłącznie za pośrednictwem dedykowanego formularza. Znaleźć go można na stronie www.mojregion.eu. Uruchomiony został także specjalny adres mailowy, pod który można kierować pytania dotyczące programu: programregionalny2021@kujawsko-pomorskie.pl

Wnioski i uwagi z konsultacji zostaną uwzględnione w nowej wersji FE KP 2021-2027. Zarząd województwa powinien przyjąć ją jeszcze w grudniu. Wtedy też odniesie się do zgłaszanych uwag. Na styczeń zaplanowano konferencję podsumowującą konsultacje. Będzie można ją śledzić online.

Następnie zaktualizowany dokument trafi do Komisji Europejskiej, z którą rozpoczną się negocjacje. Uruchomienie programu wykorzystania funduszy z FE KP 2021-2027 planowane jest na lipiec 2022. Aktualny projekt dokumentu poddawanego konsultacjom dostępny jest na wspomnianej wcześniej stronie internetowej województwa.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *