Izolacja od innych ratunkiem przed wirusem

Box2 Wiadomości
Nie każda osoba chora na COVID-19 musi przebywać w szpitalu. Fot. Łukasz Piecyk

Nie wszystkie osoby zakażone koronawirusem muszą przebywać w szpitalu zakaźnym. W sytuacji, gdy czują się dobrze, mogą zostać poddane izolacji domowej. Tak było w przypadku dwóch mieszkanek gminy Chełmno, które jako pierwsze w powiecie chełmińskim zachorowały na COVID-19. W chwili obecnej liczba zakażonych w powiecie wzrosła do 9 osób, z czego aż 5 przypadków dotyczy Chełmna.

W powiecie chełmińskim na chwilę obecną ponad 170 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym, a ponad 520 zostało objętych kwarantanną. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni i odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej. Wyznaczany jest w stosunku do osób, które przebywały w tej samej przestrzeni co osoba zakażona, ale nie miały z nią bezpośredniego kontaktu. Takie osoby powinny zawiesić życie towarzyskie, przejść na pracę zdalną w domu, ograniczyć do minimum wyjścia na zewnątrz i kontrolować swój stan zdrowia, czyli minimum dwa razy dziennie mierzyć temperaturę. Kwarantanną natomiast obejmowane są osoby zdrowe, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca kwarantanna jest obowiązkowa dla wszystkich, wracających z zagranicy. Osoba na kwarantannie musi przebywać w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie, licząc od ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu zza granicy. Takiej osobie nie wolno opuszczać miejsca pobytu, nawet w celu pójścia do sklepu czy na spacer. Nikt nie może jej także odwiedzać. Chodzi o to, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniana się wirusa, ponieważ można być nosicielem i zarażać, a samemu nie wykazywać objawów. Służby mundurowe minimum raz dziennie sprawdzają, czy taka osoba stosuje się do zasad. Należy także w tym celu wykorzystywać aplikację „Kwarantanna domowa”. Kary za załamanie kwarantanny są bardzo wysokie i mogą dojść nawet do 30 tys. zł. 

REKLAMA

Pod koniec marca koronawirus dotarł do powiatu chełmińskiego. Zachorowały dwie mieszkanki gminy Chełmno, matka i jej 12-letnia córka. Jak donosi portal chelmno.naszemiasto.pl przebywały one w Hiszpanii. Dziewczynka jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmnie i po powrocie zza granicy przez dwa dni uczęszczała jeszcze na zajęcia szkolne. Trzeciego dnia, razem z mamą, poddała się dobrowolnej kwarantannie. Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego, potwierdził pozytywny wynik testu na koronawirusa u obu mieszkanek. Początkowo służby sanitarno-epidemiologiczne nie poinformowały ani wójta gminy Chełmno, ani burmistrza miasta, jakie kroki mają podjąć w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu koronawirusa. Artur Mikiewicz, burmistrz Chełmna, ustalił razem z Renatą Ulatowską, dyrektorką SP nr 2 w Chełmnie, że zostanie wystosowany do rodziców komunikat z prośbą o niewychodzenie z domu i unikanie kontaktu z innymi osobami.

Sanepid skontaktował się z nami i poprosił o numery telefonów dzieci, które miały kontakt z dziewczynką. Po oficjalnym potwierdzeniu, że doszło u niej i u jej mamy do zakażenia, byłam już w stałym kontakcie z sanepidem. Nie mam żadnych zastrzeżeń do działania naszego sanepidu – wyjaśnia Renata Ulatowska.

O pozytywnych wynikach mieszkanek szkoła i przedstawiciele władz samorządowych dowiedzieli się jednak z mediów. Portal chelmno.naszemiasto.pl donosi, że nauczyciele i obsługa szkoły nie zostały przez sanepid poinstruowani, jak mają się zachowywać i jakie środki ostrożności przedsięwziąć. 

Sanepid zdecydował się na pobranie od młodzieży z klasy zakażonej dziewczynki oraz od innych uczniów, z którymi miała ona wspólną lekcję wychowania fizycznego, próbek do badań w kierunku koronawirusa  – wyjaśnia Artur Mikiewicz, burmistrz Chełmna.

Na chwilę obecną nie dotarła do mnie jeszcze informacja o pozytywnych wynikach przeprowadzonych testów – dodaje Renata Ulatowska.

Zakażone mieszkanki gminy Chełmna czuły się dobrze, dlatego pozostały w izolacji domowej. Izolacja domowa oznacza konieczność przebywania w osobnym pomieszczeniu z odpowiednim poziomem wentylacji. Osoba chora powinna być całkowicie odseparowana od innych domowników. W sytuacji, gdy chory znajdzie się w jednym pomieszczeniu z osobą zdrową, powinien założyć maseczkę. Ważne jest także, aby dokładnie wyczyścić toaletę po każdym jej użyciu, jeżeli dzielona jest z innymi domownikami. Chory powinien używać osobnych ręczników, naczyń, sztućców, pościeli. Zakażony nie może opuszczać domu ani przyjmować gości. Przed i po każdym kontakcie, zarówno osoba zdrowa jak i chora powinny dokładnie umyć ręce. Należy pamiętać także o tym, że jakiekolwiek pogorszenie stanu zdrowia musi być natychmiast zgłaszane personelowi medycznemu. 

Nasze mieszkanki nie potrzebowały pomocy w robieniu zakupów czy innych codziennych czynnościach, taką pomoc zadeklarowała ich rodzina. Oczywiście, jako gmina jesteśmy przygotowani do udzielania pomocy tego typu wszystkim potrzebującym. Nasza opieka społeczna jest do dyspozycji – deklaruje Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno.

Liczba osób zakażonych w powiecie chełmińskim gwałtownie wzrosła na początku kwietnia. COVID-19 potwierdzono u kolejnych 7 osób. Pięcioro z nich to mieszkańcy miasta Chełmno. Urząd Miasta Chełmna zaapelował do mieszkańców do przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i pozostanie w domach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *