Inwestycje w powiecie chełmińskim idą pełną parą [ZDJĘCIA]

Box2 Powiat chełmiński Wiadomości
fot. nadesłane

Mieszkańcy powiatu chełmińskiego mogą już korzystać z drogi powiatowej Jeleniec – Cepno. W planach jest już kolejna droga Kruszyn Krajeński – Bielczyny. W dalszym ciągu trwają także prace na długo oczekiwanej ścieżce rowerowej, która – zdaniem starosty – otworzy możliwość, aby doprowadzić ją nawet nad Bałtyk.

Na terenie powiatu chełmińskiego prowadzone są duże inwestycje infrastrukturalne. Prace drogowe toczą się bez przestojów, pomimo trwającego kryzysu epidemicznego. Starostwu udało się pozyskać dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na realizowane przedsięwzięcia. Roboty już niedługo będą prowadzone m.in. na ponad 7-kilometrowym odcinku drogi Kruszyn Krajeński – Bartlewo – Bielczyny. Udało się uzyskać 50 proc. dofinansowania od wojewody. Całość inwestycji pochłonie prawie 6 mln zł. 

REKLAMA

Ogłosiliśmy już przetarg na wykonawcę. Teraz czekamy na jego rozstrzygnięcie i podpisanie umowy. Inwestycja powinna zostać zrealizowana jeszcze w tym roku – mówi Zdzisław Gamański, starosta chełmiński.

Dużym zadaniem inwestycyjnym jest także przebudowa drogi powiatowej Jeleniec – Cepno na odcinku ponad 2,5 km. To zadanie zostało już zakończone, a jego wartość wyniosła ponad 2 mln zł. W tym wypadku również udało się uzyskać 50 proc. dofinansowania od wojewody.

Poprzedni stan drogi był bardzo zły, ale teraz mieszkańcy mogą już bezpiecznie korzystać z nowej, profesjonalnie wykonanej nawierzchni – wyjaśnia Zdzisław Gamański.

Prace nieprzerwanie toczą się także na budowie prawie 20-kilometrowej ścieżki rowerowej Unisław – Dorposz Szlachecki – Chełmno – Podwiesk. 

Chcieliśmy z jednej strony poprawić bezpieczeństwo rowerzystów, a z drugiej strony ożywić szlak turystyczno-rowerowy – argumentuje Zdzisław Gamański.

Inwestycja pochłonie ok. 14,5 mln zł, z czego 4 mln zł będą to środki samorządowe. Została podzielona na kilka części, na których roboty toczą się równolegle. Chodzi o odcinek ścieżki pieszo-rowerowej w relacji Chełmno – Unisław oraz ścieżki pieszo-rowerowej w miejscowości Podwiesk, wzdłuż drogi powiatowej na trasie Chełmno – Mniszek. Kolejna część to dalszy odcinek ścieżki z Chełmna do Unisławia.

Prace przebiegają bardzo sprawnie, harmonogram jest znacznie wyprzedzony. W gminie Chełmno wykonano już ponad 70 proc. robót, a na pozostałych odcinkach w granicach 40-50 proc. – informuje Zdzisław Gamański. – Jeżeli prace będą dalej toczyć się w takim tempie, to te odcinki powinny zostać skończone jeszcze w tym roku.

Pozostaje jeszcze ostatni odcinek, obejmujący ścieżkę pieszo-rowerową na odcinku Dorposz Szlachecki – Kijewo Królewskie, prowadzącym wzdłuż drogi powiatowej Chełmno – Nawra. W chwili obecnej opracowywana jest dokumentacja prac.

Po zakończeniu inwestycji zapewne pojawi się oczekiwanie, żeby ten ciąg rowerowy poprowadzić dalej, być może nawet do Wybrzeża – zapowiada Zdzisław Gamański. 

Realizowanych inwestycji nie przerwała epidemia. Starostwo zapewnia, że nie zamierza rezygnować z planowanych przedsięwzięć, ponieważ mogą stać się one skutecznym narzędziem w walce ze skutkami aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *