Inwestycja zakończona. Stacja Uzdatniania Wody w Gostkowie jest gotowa

Box2 Łysomice
Fot. Robert Kożuchowski / nadesłane

Woda w gminie Łysomice będzie wyższej jakości, a do mieszkańców dotrze jej większa ilość. To efekt modernizacji i rozbudowy Stacji Uzdatniania Wody w Gostkowie. Inwestycja oddana została do użytku w drugiej połowie czerwca. Całkowity koszt prac wyniósł prawie 4,7 mln zł.

Remont przeprowadzony został po 30 latach eksploatacji stacji. Prace w budynku trwały pół roku. Komisja odbiorowa, na podstawie niezbędnych dokumentów i pozytywnych wyników badania wody, 19 czerwca dokonała odbioru technicznego inwestycji. W kolejnych dniach zakończyły się drobne prace remontowo-kosmetyczne.

REKLAMA

– Działania inwestycyjne przebiegały sprawnie i terminowo – podkreśla Zdzisław Gawroński, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Łysomicach. – Po modernizacji wydajność stacji wzrosła do poziomu średnio 100 metrów sześciennych, a zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym na pobór wód podziemnych obecnie pobieramy ich średnio 2540 metrów sześciennych na dobę.

Wzrosło także ciśnienie wody wychodzącej ze stacji w Gostkowie – 4,2 bara w ciągu dnia i 3,7 bara nocą. Wcześniej wynosiło ono od 1 do 2,5 bara, skutkując brakiem ciśnienia i wody w kranie w końcowych częściach sieci.

W czerwcu do wodociągu stopniowo podłączane były kolejne gospodarstwa. Jako pierwsi z wody z Gostkowa skorzystali mieszkańcy w Kamionkach Dużych i Małych, Turznie, Lipowcu, Piaskach oraz Gronówku. Podczas tych prac nastąpiło wzruszenie osadów w rurach wodociągowych, co wiązało się z koniecznością ich przepłukania. Co jeszcze zmieniło się po rozbudowie?

Modernizacja znacząco poprawiła jakość wody i jej ilość dostarczaną do poszczególnych gospodarstw. 

– Stacja Uzdatniania Wody pracuje w pełni automatycznie w układzie dwustopniowego pompowania wody – opisuje prezes ZUK. Jak wygląda proces filtrowania cieczy?

W pierwszym etapie uzdatniania surowa woda poddana jest napowietrzaniu w aeratorze, następnie woda kierowana jest na 6 filtrów ciśnieniowych, gdzie następuje pierwszy stopień filtracji – proces odżelaziania. Następnie przepływa do drugiego aeratora i 4 kolejnych filtrów ciśnieniowych. Tam na złożu filtracyjnym następuje proces redukcji związków manganów.

Kolejnym miejscem, gdzie trafia ciecz, są dwa zbiorniki retencyjne, a z nich do budynku SUW. Po procesie dezynfekcji lampą UV, pompownią II podawana jest do sieci wodociągowej. 

– Do dezynfekcji nie używamy podchlorynu sodu, mimo że zestaw do jego dozowania jest zamontowany w stacji – zaznacza Zdzisław Gawroński.

Koszt całej inwestycji wyniósł 4 mln 659 tys. zł. Na sumę tę składa się m.in. kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego, opiewający na kwotę 3 mln 718 tys. zł.

– Poza główną modernizacją i rozbudową Stacji Uzdatniania Wody, za sumę 40 tys. zł Zakład Usług Komunalnych wyremontował budynek socjalno-biurowy w Gostkowie i, na zasadzie wymiany za inne prace, również elewację obiektu stacji – podsumowuje prezes łysomickiego ZUK-u.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *