Interwencje, wypadki, przestępstwa. Tak pracowali policjanci z Chełmna w 2020 r.

112 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

To nie był łatwy rok dla funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie. Wybuch epidemii, konieczność monitorowania respektowania obostrzeń i ostatnie strajki uliczne przyniosły dużo nowych wyzwań. Nie zabrakło też sukcesów. Największym z nich było rozbicie dużej grupy przestępczej. 

Policjanci z chełmińskiej policji od stycznia do października 2020 r. musieli interweniować ponad 1,5 tys. razy. Najwięcej z nich, bo ponad 700, dotyczyło nieporozumień rodzinnych i sąsiedzkich. Funkcjonariusze wiele razy interweniowali także wobec osób nietrzeźwych, z których średnio co piąta nie była w stanie o własnych siłach dojść do miejsca zamieszkania i wymagała pomocy. Policjanci z Chełmna pomagali także przy kilkuset kolizjach drogowych.

REKLAMA

– W porównaniu do 2019 r. odnotowaliśmy mniejszą liczbę kolizji drogowych i wypadków, co wskazuje na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Procentowy spadek liczby poważnych zdarzeń drogowych niewątpliwie skutkuje spadkiem liczby odnotowanych ofiar śmiertelnych – informuje asp. szt. Tomasz Winiarski z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie.

W mijającym roku zdecydowanie najwięcej przestępstw popełnianych na terenie powiatu chełmińskiego dotyczyło kradzieży z włamaniem. Chełmińska policja może się jednak pochwalić wysoką, bo sięgającą niemal 70 proc., wykrywalnością sprawców takich przestępstw. Nie to było jednak w tym roku dla policjantów największym wyzwaniem. 

– Stan epidemii i związane z tym obostrzenia nałożyły na policję szereg dodatkowych obowiązków, np. kontroli sposobu przestrzegania obostrzeń czy osób objętych kwarantanną – tłumaczy asp. szt. Tomasz Winiarski. – Największym wyzwaniem było jednak zapewnienie prawidłowego funkcjonowania komendy, a tym samym zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa przy brakach kadrowych funkcjonariuszy, spowodowanych kwarantannami.

Dodatkowo nałożyły się na to strajki kobiet, związane z protestami przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Policjanci z Chełmna dwukrotnie zabezpieczali protesty kobiet, ale – jak podkreślają – w obu przypadkach przebiegały one spokojnie.

– W trakcie zabezpieczeń przemarszu kobiet ulicami miasta Chełmna nie odnotowano żadnego przypadku wandalizmu czy niszczenia mienia. Mandatem ukarano tylko jedną uczestniczkę w związku z użyciem przez nią środków pirotechnicznych – wyjaśnia asp. szt. Tomasz Winiarski.

Chełmińscy funkcjonariusze w ramach podsumowań końcowo-rocznych mają jednak powody do dumy. Za swój największy sukces w mijającym roku bez wahania uznają rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej i aresztowanie jej członków. Chodziło o narkotyki.

– Działania policji uniemożliwiły tym osobom wprowadzenie na rynek znacznych ilości środków narkotycznych – podsumowuje asp. szt. Tomasz Winiarski. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *