Internet na wyciągnięcie ręki w Chełmnie

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Mieszkańcy Chełmna mogą już korzystać z bezpłatnego dostępu do sieci Wi-Fi w przestrzeni miasta. Łącznie rozmieszczonych zostało 10 punktów dostępu do bezprzewodowego internetu. Projekt finansowany był ze środków Unii Europejskiej, a jego realizacja pochłonęła ok. 65 tys. zł. 

Projekt stworzenia miejskiej sieci Wi-Fi ma na celu zachęcić mieszkańców do spędzania większej ilości czasu w przestrzeni miasta. Dostęp do darmowego internetu stwarza możliwość pracy i rekreacji nie w domu, a właśnie na zewnątrz. To jeden z wielu planów włodarzy na ożywienie centrum miasta. Wpisuje się w założenia Planu dla Starówki, czyli zespołu działań aktywizujących zabytkowe centrum Chełmna.

REKLAMA

Zależy nam na podnoszeniu atrakcyjności przestrzeni staromiejskiej. Darmowe Wi-Fi to zarówno możliwość kameralnej pracy z laptopem w ogródku letnim, jak i korzystania z internetu w parku miejskim czy budynku miasta – tłumaczy Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna.

To także ukłon w stronę oczekiwań mieszkańców. Wielu z nich wskazywało podczas konsultacji społecznych na potrzebę zorganizowania miejskiej sieci Wi-Fi. Udało się pozyskać na ten cel grant w programie WiFi4EU w wysokości 65 tys. zł (30 tys. euro).

Internet korzysta z sieci Urzędu Miasta Chełmna, dzięki czemu nie generuje dodatkowych kosztów bieżącego utrzymania – dodaje Piotr Murawski.

Bony przekazywane są gminom po pozytywnym rozpatrzeniu składanych przez nie wniosków. Otrzymane fundusze mogą zostać przeznaczone na instalację hotspotów Wi-Fi w ośrodkach życia publicznego, takich jak parki, place, urzędy, biblioteki czy ośrodki zdrowia. W przestrzeni Chełmna rozmieszczonych zostało 10 punktów dostępowych otwartego internetu bezprzewodowego.

Hot-spoty obsługują całą płytę chełmińskiego Rynku, budynek Urzędu Miasta Chełmna wraz z placem przed urzędem oraz dużą częścią Parku Rydygiera oraz Parku Nowe Planty – wymienia Piotr Murawski.

Dwa dodatkowe hot-spoty zainstalowane zostaną jeszcze w kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *